Sponsorlu Bağlantılar

Microsoft Edge Sesli Okumayı Aktif Etme

189 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Microsoft Edge sesli okuma nasıl açılır, nereden açılır, nasıl aktif edilir konularında bilgi vermeye çalışacağız.

Konumuza başlamadan önce sesli okuma özelliği nedir, ne işe yarar bununla ilgili biraz önbilgi verdikten sonra nereden ve nasıl açılıyor bununla ilgili konumuza başlayacağız.

MİCROSOFT EDGE SESLİ OKUMA ÖZELLİĞİ NEDİR

Sesli okuma özelliği website ve e-kitap okumak, dergi okumak için kullanılan son derece başarılı uygulamalardan birisidir.

Sizde web tarayıcı olarak Edge kullanıyorsanız okumaya zaman ayırmakta zorluk çekiyorsanız internet üzerinde bulunan yazıları Edge sesli okuma özelliği ile dinleyebilirsiniz. Böylece arka planda haberleri sesli olarak dinlerken diğer taraftan da çalışabilirsiniz.

Bu önbilgi verdikten sonra edge sesli okuma özelliği nasıl açılır bunu hemen aşağıda adımlarla özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.

MİCROSOFT EDGE SESLİ OKUMAYI AÇMA

Sizde Windows 10, Windows 10 Mobile, Xbox One de kullanılmak için tasarlanmış tarayıcıda sesli okuma özelliğini aktif etmek için hemen nasıl yapılır bakalım.

  • Windows 10 sistemde Microsoft Edge özelliğini açmak için tarayıcımızı açıyoruz.
  • Sağ üst köşede üç nokta ( ayarlar ) olduğu kısma giriyoruz.
  • SESLİ OKUMA ( SHİFT + CONTROL + G )

Yukarıda adımlarla sesli okuma yazan yere girdiğimizde tarayıcımızın üst kısmında küçük ses ikonu görünecektir.

Ardından okumak istediğiniz alan üzerine gelerek farenin sağ tuşu ile sayfayı açtığınızda “sesli oku” yazan yere bastığınızda yazıları artık size okumaya başlayacaktır.

Burada şöyle bir dezavantajı var fare ile seçtiğiniz yerlerin dışındaki alanları okuması biraz sıkıcı olmaktadır. Bunu yeni güncellemeler ile düzenlemeleri de gerektiğini belirtelim.

Ayrıca okuma hızını ayarlamakta mümkünüdür. Okuma hızı ayarlamak için sayfanın sağ üst köşesinde insan ikonu mevcuttur. Burayı açtığınızda okumayı yapan sesi ve okuma hızını ayrıca ayarlamakta mümkün kılınmaktadır.

Böylece yazıları okumadan zorluk çeken kullanıcılar içinde ayrıca bu özellik son derece kullanışlı olacaktır. Konumuzda Microsoft Edge sesli oku özelliği nasıl kullanılır nasıl açılır konusunda bilgi vermeye çalıştık.

Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2020 – 2021 – 2022 – 2023

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın