İpUçları Sosyal Medya Youtube

En çok kullanılan YouTube klavye kısayolları

En çok kullanılan YouTube klavye kısayolları

Merhabalar, bu konumuzda Youtube’de en çok kullanılan klavye kısayol tuşları nelerdir, hangi tuş hangi işe yarıyor konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Önceki konularımızda bilgisayarda hayat kurtaran kısayol tuşları hakkında durmuştuk, Youtube de daha verimli çalışmak için bazı klavye kısayollarını öğrenmekte fayda vardır. Devamlı video, müzik dinliyorsanız oldukça iş görecektir.

Youtube video kısayollarını kullanırken Youtube video ve penceresinin etkin olduğundan emin olunuz. Tuşlar çalışmıyorsa video üzerine bir kere fare ile dokunun.

 

VİDEO OYNATMA VE DURAKLATMA

Bir videoyu oynatmak ve durdurmak için Boşluk tuşu ( Space ) veya K harfine basmanız yeterli olacaktır. Böylece Youtube videosunu oynatmak veya duraklatmak için kullanabilirsiniz.

NOT: Bu tuşlardan birine basılı tutmak video ağır çekimde oynatmasını sağlamaktadır.

VİDEO BAŞLANGIÇA ATLAMA

Klavyenin 0 ( sıfır ) tuşuna basarsanız videonun başlarına atlarsınız. Home tuşu aynı zamanda bir videonun başsına atlatmak içinde kullanabilirsiniz.

VİDEONUN SONUNA ATLAMA VEYA SONRAKİ VİDEO GEÇİŞ

Klavyenin END tuşuna basarsanız videonun sonuna geçersiniz, beş saniyelik geriye veya ileriye sardırmak için sol ok tuşu veya sağ ok tuşu ile geçebilirsiniz. On saniye geriye sardırmak için J tuşu, on saniye ileriye sardırmak için K tuşu işinizi görecektir.

VİDEO BÖLÜMLERİ ATLATMA

Video bölümlerini atlatmak veya videonun %10 bölümüne geçmek için numara ile 1 basarak, %20 bölümü için 2 tuşu, %30 bölümüne atlamak için 3 tuşuna basarak geçişlerde kullanabilirsiniz.

VİDEO OYNAMA HIZINI DEĞİŞTİRME

Bir videonun oynatma hızını azaltmak için SHİFT + , ( virgül ) tuşuna basarak yavaşlatabilirsiniz, SHİFT + . ( nokta ) tuşuna basarak hızlandırabilirsiniz.

VİDEO TAM EKRAN VEYA SİNEMA MODUNA GEÇME

Youtube video’da tam ekran veya normal moda geçeceğiniz zaman klavyede F tuşuna basmanız yeterlidir. ESC tuşu ile birlikte tam moddan çıkabilirsiniz. Sinema modu T tuşa basarak sinema moduna geçebilirsiniz.

YOUTUBE ALT YAZILARI VE ALTAZI AÇMA KAPATMA

Bir videonun alt yazılarını veya alt yazı varsa açmak için, bunları tuşuna basarak açabilirsiniz. Alt yazıyı açmak için C harfine basmanız yeterli olacaktır.

YOUTUBE SES AÇMA VEYA AZALTMA

Tam ekran modunda iken yukarı veya aşağı ok kullanarak videonun sesini açabilir veya kısabilirsiniz. Aşağı sürekli basarak tamamen sesi kapatabilirsiniz. Direk olarak sesi kapatmak veya açmak için M harfini kullanmanız yeterli olacaktır.

TAVSİYE YAZILAR;

HERKESİN BİLMESİ GEREKEN EN İYİ 10 KLAVYE KISAYOLU

YOUTUBE’DE SIK KULLANILAN KISAYOL TUŞLARI

ANA TEMEL KLAVYE KISAYOL TUŞLARI

EN ÇOK KULLANILAN SKYPE KISAYOL TUŞLARI

TARAYICI KISAYOL TUŞLARI NELERDİR

PHOTOSHOP KISAYOL TUŞLARI

MİCROSOFT EXCEL KISAYOL TUŞLARI

TWİTTER KISAYOL TUŞLARI

FACEBOOK KISAYOLLARI

VCL PLAYER KISAYOL TUŞLARI

Bu konumuzda Youtube kullanabileceğiniz en verimli kısayol tuşları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL