Sponsorlu Bağlantılar

Herkesin bilmesi gereken 10 hayat kurtaran klavye kısayol tuşları

160 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda bilgisayarda en çok kullanılan oldukça işinize yarayan klavye kısayol tuşları hakkında bilgi vereceğiz.

Son derece yararlı ve faydalı olacak bu tuşlar ile bilgisayar kullanırken oldukça hızlı ve pratikte kazanacaksınız. Herkesin bilmesi gereken klavye kısayol tuşları ile neler yapabilirsiniz lafı fazla uzatmadan konumuza başlayalım.

EN SIK KULLANILAN KLAVYE KISAYOL TUŞLARI

Aşağıda ezberlenmesi, öğrenilmesi gereken en iyi 10 adet klavye kısayol tuşlarını kullanarak pratik kazanabilirsiniz.

CTRL+C – CTRL+X – CTRL+V TUŞLARI

Her yerde kullanabileceğiniz tuş kombinasyonu olarak CTRL+C kopyalama işlemi kullanılmaktadır. Bir metin üzerinde bir yazıyı bir klasörü, bir dosyayı farklı bir yere kopyalamak için CTRL tuşu ile birlikte Klavyede C harfine basarak pratik bir şekilde kopyalamasını yapabilirsiniz.

Kopyaladıktan sonra CTRL + V tuşu ile taşımak veya kopyalamak için bu tuşlara basmanız yeterli olacaktır.

CTRL+X tuşları ise taşıma işlemi yapmaktadır. Yani bir yerden bir yere kopyalamanın dışında silerek taşıma işine yaramaktadır. Taşımak istediğiniz dosyaları, belge, klasör, yazıyı CTRL+X tuşlarına basarak CTRL+V tuşu ile taşımak istenilen yere yapıştırabilirsiniz.

CTRL+Z VE CTRL+Y TUŞLARI

Yazılarınızı yanlış yazdınız, bir işlemi yanlışla sildiğinizi düşünün ctrl z tuşu ile son işlemi geriye alabilirsiniz. Yapılan son eylemi geriye almak için oldukça pratik bir kısayol tuşudur.

TAVSİYE VİDEO;

CTRL Y tuşları ise CTRL Z ile yapılan işlemi geriye almak için kullanılan bir tuş görevidir.

CTRL F VE CTRL G TUŞLARI

Ctrl F tuşu ne işe yarar hayat kurtaran bir kuş kombinasyonu bir metin içinde bir site içerisinde kelime aramak için kullanılmaktadır. Excel, Word, Metin belgesi içinde de kullanılmaktadır. Yüzlerce yazı belgesi içinde istenilen kelimeleri bulmak için kullanabilirsiniz.

Ctrl G tuşu word de kelimeleri sağa yaslamak için kullanılmakta olduğu gibi site içerisinde kelime aramalarında da kullanılmaktadır.  

ALT TAB TUŞLARI

Bu tuşlar açık olan programlar arasında gezinmek, geçişler için kullanılmaktadır. Açık olunan programları hızlı bir geçiş yapabilirsiniz.

CTRL TAB TUŞU

Bu tuş takımı internet tarayıcınızda açık olan sekmeler arasında geçişlerde kullanılmaktadır. Sekmeleri bu tuşları kullanarak pratik olarak geçebilirsiniz.

CTRL BACKSPACE TUŞU

BACKSPACE tuşuna bastığınızda tek tek harf veya karakter silmektedir. Fakat CTRL BACKSPACE tuşuna bastığınızda tek tek kelime silmek için kullanabilirsiniz. Geriye doğru kelime silmek için kullanılmaktadır.

 CTRL + S TUŞLARI

Kayıt etmek için kullanılan ctrl s tuşlarına birlikte bastığınızda belgeleri kayıt etmek için kullanılır bir internet sayfasında da kullanabilirsiniz.

CTRL + HOME VE CTRL + END TUŞLARI

Bu tuşlar imlecin satırın başına ve sonuna almak için kullanılmaktadır. İmleci belgenin başına almak için CTRL HOME tuşlarını kullanabilir veya sonuna almak için CTRL END tuşlarını kullanabilirsiniz.

Klavyede kullanılan en sık kısayol tuşları sonlara doğru geldiğimiz de farklı bir tuş kombinasyon tuşu ise;

CTRL + P TUŞU

Ctrl P tuşu ne işe yarar hızlı bir şekilde yazıcıya belge göndermek için yazdırmak için kullanılan tuş takımıdır. İnternet sayfası yazdırmak, word, excel de bir sayfayı yazdırmak için hızlı yazdırma tuşudur.

SPACE ( BOŞLUK ) TUŞU

İnternet sayfasında gezinirken sayfayı aşağı doğru indirmek, aşağı doğru çekmek için boşluk tuşu yani space tuşu kullanılabilir.

Bu konumuzda klavyede sıklıkla kullanılan kısayol tuşları nelerdir, hangi kısayol tuşu ne işe yarar konusunda bilgisayar kullanımını olumlu etkileyecek tuşlar hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Konumuz ile alakalı sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle sorunlarınızı paylaşabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın