Sponsorlu Bağlantılar

E-ticaret sitesi renk uyumu nasıl olmalıdır?

900 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bir e-ticaret sitesinde tercih edilecek renkler, söz konusu sitede pazarlaması gerçekleştirilen ürün yada hizmetlerin daha kolay bir şekilde satılabilmesinde büyük bir etkendir. Bunu özellikle kullanıcı açısından düşündüğümüzde, günün belirli zaman dilimlerine uygun bir nitelikte sayfa yapısının ve renklendirmesinin tercih edilmesi, hem kullanılabilirliği arttıracak hem de müşterinin söz konusu ürün yada hizmetler arasında daha fazla zaman geçirmesini sağlayacaktır. Burada bahsi geçen günün belirli zaman dilimleri ise özellikle gece ve gündüzü kapsar. Kimi web sitelerinde gece özelliği bulunur ve gece özelliği ise özellikle masaüstü bilgisayarlar üzerinden web sitesini ziyaret eden kullanıcıları hedefleyen, göz yormayan bir mod olarak sunulur. Bu da kullanıcının site üzerinde daha fazla zaman geçirebilmesine olanak sağlayacağı gibi, daha fazla ürün veya hizmeti de incelemesini sağlar.
Dolayısıyla bir e-ticaret sitesi tasarımı için renklere değinilmesi gerektiğinde, o sitenin gündüz için ideal kullanım renkleri ve gece modu için ön plana çıkan renkler olarak ele alabiliriz. Öte yandan her iki modu da kapsayan bir renk düzeni de ayrıca markanın yada markanın sembolünde hakim olan renklerin ön plana çıkartılarak, tasarıma eklenmesi ile sağlanır. Burada müşteriler bireysel yada kurumsal, hazır temalardan tercih yapabileceği gibi, yeni baştan bir tasarım yada zaten hazır bulunan bir tasarımın geliştirilmesi ile de hem marka yüzünü yansıtan renklerin ağırlıkta olduğu hem de kullanılabilirlik bakımından müşterilerin uzun zaman geçirebilmesini sağlayacak olan renk düzeneği de beraber bir tasarım geliştirilir ve müşteriye sunulur.
Burada renk düzeneğinin açık renklerden oluşması ve dolayısıyla beyaz, gri tonlarının başarılı bir şekilde tasarıma uyarlanarak, site içeriğindeki ürün veya hizmetler ile ilgili yazılı veya görsel içeriğin ön plana çıkması sağlanır. Burada dikkat edilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli konu ise, söz konusu uygulanan renklerin aynı şekilde sitenin mobil sürümünde de başarılı bir şekilde kullanılabilmesidir. Bu, özellikle mobil kullanıcı sayısının fazla olduğu göz önünde bulundurulduğunda, önemli bir kriterdir. Öte yandan beyaz ve gri tonların gece ve gündüz kullanımı ve göz yorgunluğunun önüne geçmesi ile de tercih sebebi olsa da, özellikle gece kullanımı için göz sağlığı ve uzun süreli kullanılabilirlik açısından siyah ve gri tonların ideal olduğunu belirtmek gerek.

Kaynak : http://www.netbim.com.tr/e-ticaret-sitesi.html

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın