Sponsorlu Bağlantılar

critical process died hatası çözümü

9.174 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda sizlere critical process died sorunu nasıl çözülür, bu sorunla alakalı olarak çözüm yollarınızı sizlere vermeye çalışacağız.

critical process died hatası nereden kaynaklıdır, nasıl kaynaklıdır? Bu sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Türkçe karşılığı olarak kritik süreç öldü anlamına gelmektedir. Bilgisayara açtığınızda karşınıza mavi ekran hatası olarak çıkan critical process died probleminde bu sorunu tetikleyen birçok şey neden olabilmektedir.

CRİTİCAL PROCESS DİED NEDEN OLABİLECEK SEBEPLER

Bilgisayar da critical process died mavi ekran sorununa neden olabilecek sebepler arasında genel olarak aşağıda sebeplerden dolayı yaşanabilmektedir.

 • Bozulmuş sürücüler
 • Windows güncellemeleri ile uyuşmayan sürücüler
 • Bozuk Windows dosyaları
 • Bozuk ram
 • Hata diskler
 • Bozulmuş kayıt defteri girdileri

Yukarıda verdiğimiz nedenlerden dolayı critical process died sorunu yaşanabilmektedir. Şimdi aşağıda vereceğimiz çözüm yollarını denemesini yaparak çözüm yolunu test edeceğiz. Bu kesin çözüm olmamak şartıyla farklı nedenlerden dolayı da yaşanabileceğini unutmayalım.

CRİTİCAL PROCESS DİED MAVİ EKRAN HATA ÇÖZÜMÜ

Yukarıda bu hataya neden olan sebepleri yazdık. Bu nedenle aşağıda verdiğimiz çözümleri deneme yanılma yoluyla test ediniz.

 • Windows işletim sistemini güncelleyiniz eğer güncel ise o zaman bilgisayarda aygıt yöneticisinde gördüğünüz donanımların sürücülerini güncelleştiriniz. Bunun için otomatik sürücü güncelleme programlarını kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz.
 • Ekran kartı sürücünün güncel olup olmadığını kontrol ediniz, güncel değilse o zaman ekran kartı güncellemesi nasıl yapılır yazımızı okuyarak yeni kullanıcılar için bu işlemi yapabiliriz.
 • Bilgisayarda ram belleklerin bozulma ihtimali olabileceği için bozuk ram mavi ekran hataları yapma ihtimali yüksektir. Bu nedenle aşağı da klasik ram kontrolünü yapabilirsiniz.

Bilgisayar kasasını kapatın elektrik gücünü kestikten sonra ramleri anakart slotlarından çıkarın ve ram slotlarını silgi ile silerek üzerinde toz veya herhangi bir kalıntı varsa bunlardan kurtulun. Ardından ramleri kasaya teker teker takarak bozuk ram kontrolü yapınız.

Bozuk ram aynı mavi ekran hatası yapacaktır. Bu ramlerden varsa bir bozukluk sorun tekrarlayacaktır. Bunu böyle kontrol edebilirsiniz.

 • Bilgisayarda bozuk dosyaları kontrol etmek ve düzeltmek için sfc /scannow komutunu kullanarak taratınız. Bu komutu kullanabilmek için win+r tuşlarına basın ve çalıştır penceresine exe komutunu yazarak yukarıda komutu yazmanız ve enter tuşuna basınız.
 • Aygıt yönetici üzerinden girerek harddisk sürücü güncellemesi yapınız. Bunun için şu yolları deneyiniz.

Aygıt yöneticisine girmek için win+r tuşlarına basın ve çalıştır penceresine “devmgmt.msc” komutunu yazarak aygıt yöneticisi girebilirsiniz.

IDE ATA/ATAPI denetleyiciler kısmından faremizin sağ tuşu ile özellikler kısmından sürücü > sürücü güncelleştirme kısmından güncelleyin.

 • Bilgisayarın kayıt defteri girdilerini temizlemek için ccleaner programı kullanarak temizleyiniz.
 • Bilgisayarda herhangi bir yazılımsal nedenle yaşanan problemler sebebiyle sistem geri yükleme yaparak bilgisayarı eski bir tarihe geri alabilirsiniz.
 • Son çare olarak critical process died sorunu devam ediyorsa temiz kurulum yapmak olacaktır. Bunun için temiz kurulum nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Yukarıda konumuzda critical process died hatası nasıl çözülür, nasıl düzelir, nasıl düzelmiş konularında destek vermeye çalıştık. Bu hata çözümü Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve diğer eski sürümler için geçerlidir. Bu konumuzla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize sorularınızı sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

critical process died hatası çözümü (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın