Sponsorlu Bağlantılar

IOS güncellemesi hangi telefon modellerine geliyor?

3.499 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda İOS 13 güncellemesi hangi modellere gelecek, hangi modeller etkilenecek bununla ilgili olarak sizlere bu yazımızda bilgiler vermeye çalışacağız.

Yakın zamanda Apple 3 ile 7 Haziran tarihinde WWDC 2019 etkinliğinde İOS 13 güncellemesi geleceğini duyurdu. Fakat bu gelecek güncelleme ile bazı Apple cihazları da etkilenecek olması nedeniyle kullanıcılara kötü bir haber olarak duyurmak lazım.

Bu gelecek olan İOS 13 güncellemesi ile etkilenecek ve güncelleme almayacak telefon modellerini de bu yazımızda sizlere detaylı olarak aşağıda konumuz içinde listeli olarak vereceğiz.

Güncelleme almayacak iPhone modelleri dışında İOS 13 güncellemesi alacak olan iPhone modelleri olarak ilk önce bunu verelim.

İOS 13 GÜNCELLEMESİ ALACAK MODELLER

Hala aktif olarak kullanılan Apple İphone modelleri arasında yerini koruyan modeller arasında güncelleme alacak modeller;

 • iPhone Touch ( yedinci nesil )
 • iPhone XS ve iPhone XS Max
 • iPhone Xr
 • iPhone X
 • iPhone 8 ve iPhone 8 Plus
 • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus
 • iPhone 6S ve iPhone 6S Plus
 • iPhone SE

Yukarıda verdiğimiz listede sayılı modellerden birini kullanıyorsanız bu telefon modelleri güncelleme almaya devam edecektir.

Birde bunun dışında İOS 13 den etkilenecek modeller olarak bunu ayrıca sizlere listeleyerek vermeye çalışacağız.

İOS 13 GÜNCELLEMESİNDEN ETKİLENECEK MODELLER

Yukarıda saydığımız modeller dışında iPhone modelleri artık yeni güncelleme alamayacaklardır. Bu modeller arasında;

 • iPhone 5S
 • iPhone 6
 • iPhone Plus

Yukarıda verdiğimiz telefon modelleri ise maalesef güncelleme alamayacaktır. Peki güncelleme alamadığında ne oluyor kısaca bundan bahsedelim.

GÜNCELLEME ALINMADIĞINDA NE OLUR?

Telefon veya bilgisayarlarda zaman zaman sürüm güncellemeleri yapılmaktadır. Bu güncellemeler telefonda bulunan açıkların kapatılması veya yeni özelliklerin gelmesi, bazı hataların giderilmesi amaçlı olarak güncellemeler yapılmaktadır.

Telefonlarda güncellemeler uygulamalar üzerinde de olmaktadır. Buna bir örnek verecek olursak WhatsApp da bir yeni özellik geldiğinde bu özelliği kullanabilmek için iPhone da İOS 13 sürümünü desteklemesi gerektiğini size belirleyecek eğer sizin telefon bu sürümü desteklemiyorsa doğrudan WhatsApp da eski sürümünü kullanacak, yeni sürümünü kullanamayacaksınız.

Bu diğer uygulamalar içinde geçerli olacaktır. Böylece artık telefon zamanlar yeni nesil uygulamaları ve yeni özellikleri alamayacak, destekleyemeyecektir. Böylece telefonunuz zamanla kısıtlı hale gelecektir.

Tavsiye yazı; iphone güncellemesi nasıl yapılır

Bu konumuzda İOS 13 destekleyen modeller, İOS 13 güncellemesi almayacak modeller nelerdir, hangileridir konumuzda sizlere bilgiler vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: , , ,

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın