Sponsorlu Bağlantılar

Ekran kartı nasıl güncellenir?

51.622 views
Sponsorlu Bağlantılar

Ekran Kartı ( graphics card ) ve diğer adı ile Grafik Kartı işlemcide işlenen bilgileri görsel bir şekilde monitöre aktarmak ve görüntü almak için kullanılan en önemli donanım parçalarından biridir.

İnternet’de bazen gpu kartı olarak’da isim verilmektedir. Bilgisayarın performansını doğrudan etkileyen ekran kartları önemli bir donanım bileşeni olduğunu söylemiştik. Bu yüzden ekran kartlarının sürücüleri devamlı güncel olması bizim için önemlidir. Sürücülerinin güncel olması performans ( hız ) yönünden daima önemlidir. Güncel ekran kartı bilgisayarın hızını doğrudan etkileyecektir fakat yanlış sürücü yüklemelerin başınızı ağrıtacağını da söylemeden geçmeyelim.

Bilgisayar ekranında donmalar oyun oynananlar için sık sık rahatsız edecektir ve hatta mavi ekran ( blue screen ) sorunlarının başlıca nedenlerinin biri olduğunu da söyleyelim. Bu konumuzda ekran kartı nasıl güncellenir ? bununla ilgili ipuçları vermeye çalışacağım.

Ekran Kartı güncellemesi önemli bir iştir ve benim açımdan dikkat edilecek bir konudur. Çünkü yanlış yüklenen sürücüler başınızı oldukça ağrıtabilir. Grafik Kartı sürücüleri güncel tutulması için ilk önce ekran kartının marka ve modelini bilmeniz gerekiyor.

Ekran Kartı Marka ve Modeli Nasıl Öğrenilir?

Eski bir masaüstü bilgisayarınız veya dizüstü laptop bilgisayarın markasını ve modelini yukarıda link adresindeki konu ile öğrenebilirsiniz. Şimdi gelelim marka ve modeline göre ekran kartı sürücülerini güncellemeye yeni nesil bilgisayarlarda ekran kartı sürücüsünü yüklediğiniz de update programları mevcuttur. Update yazılımları Asus veya Nvidia , ATI gibi modellerin update programları otomatik yükleniyor. Ayrıca Resmi sitelerine girdiğinizde marka ve modeline göre sürücüleri sitelerine girerek güncelleme yapabilirsiniz.

Nvidia GeForce Ekran Kartı Nasıl Güncellenir ?

http://www.nvidia.com.tr/drivers” sitesi üzerine giriyoruz ve burada yapmanız gereken nvidia geforce modeline ve işletim sistemine göre güncelleme yapmanızdır.

nvidia geforce ekran kartı güncellemesi

java yazılımını yüklü veya yüklü değilse yükledikten sonra otomatik cihaz belirleme kısmından sürücüyü otomatik bulacaktır. eğer manuel şekilde sürücü için marka , model , işletim sistemi ( 32 & 64 bit ) ve Dil göre bulabilirsiniz ve bu şekilde driver güncellemesi yaparak sürücüyü güncellemesini yapabilirsiniz.

Asus Ekran Kartı Sürücüleri Nasıl Güncellemesi yapılır?

asus sürücü güncelleme yapabilmek için “https://www.asus.com/tr/support/Download” adresi üzerinden marka ve modeline göre sürücüyü bulun ve güncellemesini gerçekleştirin.

Diğer ekran kartı güncelleme şekline gelecek olursak buda aygıt yöneticisi üzerinden gerçekleştirilen bir yöntemdir. Bunun için win+r tuşlarına birlikte basın ve çalıştır penceresi açılacaktır buraya “devmgmt.msc” komutunu yazarak aygıt yöneticisi açıyoruz.

ekran kartı nasıl güncellenir

 

Görüntü bağdaştırıcıları kısmında mevcut ekran kartı göreceksiniz bunun üzerine gelerek fare ile sağ tuş yapın ve açılan pencerede Sürücü Yazılımını Güncelleştir… yazan gere giriyoruz.

sürücü yazılımını güncelleştir

karşınıza yeni bir pencere gelecektir. Burada iki farklı seçenek ile güncellemeyi yapabilirsiniz burada tercih nasıl yapılır?

Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara ; bu seçenek tercih edildiğinde bilgisayar İnternet ortamında sürücü güncellemesini arayacak ve bulduğunda otomatik kendisi güncellemesini yapacaktır.

Sürücü Yazılımı için Bilgisayarımı tara ; burada ekran kartı sürücüsünü bilgisayara indirdiğinizde buradan güncelleme dosyalarını alacaktır ve güncellemesini yapacaktır.

Yukarıda anlattığım uygulama yöntemleri bilgisayarın ekran kartını nasıl güncellenir hakkında bilgi içermektedir. bununla birlikte farklı yollar vardır üçüncü parti yazılımlar ile driver bulucu programlar vardır bununla ayrıca sürücü güncellemesi yapılmaktadır.

Arama Tags ;

asus ekran kartı güncelleme , nvidia ekran kartı nasıl güncellenir , geforce kart güncelleme , ekran kartını nasıl güncelleştiririm , ekran kartı güncelleme windows 10 , grafik kartı nasıl güncellenir , grafik kartı güncelleştirme , resimli anlatım , videolu anlatım

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Ekran kartı nasıl güncellenir? (5 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Ddiğini yaptım asus için doğru olaı indirdim ama ekran kaldı ilerlemiyor ne fareyi hareket ettirebiliyorum ne de bilgisayarı kapatabiliyorum ne yapmalıyım

  2. Bir şey soracağım benim pc amd güncelleme yapınca pc sıfırlanıyormu

  3. gameloop gibi mobilden pc ye indirme programları sorun yapıyo ekran kartı yüzünden sizce ekran kardı değişmelimi ekran kartında bi tavsiyeniz varmı

  4. benim ekran kartım radon 530 . bilgisayara format attım . m430 olarak gösteriyor . sorun olurmu ve eğer sorun olursa nasıl 530 yüklücem .

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın