Sponsorlu Bağlantılar

{Çözüm} disk boot failure hatası

5.697 views
Sponsorlu Bağlantılar

Kim : Nurettin

Soru Gönder : merhaba , ben bilgisayarımda bazen “disk boot failure” hatası alıyorum. bu son zamanlarda tekrarlamaya başladı. Bios ayarlarına girdiğimde harddisk görünmüyor bu sorunu nasıl çözebilirim. yardımcı olursanız sevinirim.

insert system disk and press enter

Cevap : Merhaba Nurettin Bey , bilgisayarınızda oluşan disk boot failure problemi genelde bilgisayar açılışında verilen hatalardır. “insert system disk and press enter” açılışta verilen bu hatalar sistem kurulu diskin okumaması ile oluşan sorundur. Bu sorun bir çok neden ile oluşabilmektedir. Güç kaynağı , Anakart , Ram veya harddisk donanımları oluşturabilir. Harddisk ile Anakart bağlantı kablosunun tam oturmaması bile yapabilmektedir. Şimdi bu problem nasıl çözülecek bununla ilgili olarak aşağıdaki adımları uygulayalım.

Hata Nasıl Çözülür?

* Harddisk ile Anakart bağlantı kablolarını yerinden sökün ve tekrar takın.

* Cd optik sürücü kablosunu sökün ve tekrar deneyiniz.

* Harddisk arkasında jumper yerini değiştirmeyi deneyiniz.

*  Bios Arayüzüne giriniz bilmeyenler için bu yazıyı okuya bilirsiniz. Burada yapılması gereken ayarları uygulayınız.     Ana Menü >> İntegrated Peripherals >> “On Chip İde Drives / OnChip ser ial Ata” ayarlar auto olarak işaretleyiniz.

* Bios pilini kontrol ediniz bu ayarlar pil az olduğu için değişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

{Çözüm} disk boot failure hatası (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Selam aleykum abi benim bir sorum olacaktı Bir masaüstü bilgisayarım var uzun zaman boyunca kullanmamıştım geçenlerde aklıma geldi açtım fakat açılışta bir hata veriyor Hata tam olarak şu : DİSK BOOT FAİLURE,İNSERT SYSTEM DİSK AND PRESS ENTER sorun nasıl çözülür bios a girdim kendi harddiskimi tanıtmak için ama harddiskimi bile görmüyordu başka bir harddisk taktım kablolarını yeniledim fakat hala aynı hatayı veriyor kaldırdığım da sistem sorunsuz şekilde çalışıyordu Abi Yardımcı olursan çok sevinirim İyi Akşamlar

  2. Ben bios ayarlarini default ayarlarini geri getirdim simdi de biosa göremiyorum delete tuşuna bsdiyorum gelmiyor bios ayarlari napmsliyim?

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın