İyi bir domain alırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

  • 16 Ekim 2019
  • 544 kez görüntülendi.
İyi bir domain alırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

İnternet sitesi kurmak için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Zira, bir site kurmak son zamanlarda dışarıdan bakıldığında çok kolay gibi görünse de dışarıdan bakıldığında dikkat çeken bir internet sitesi oluşturmanın püf noktaları ayrıntılarda gizlidir.

Bu yüzden bir domain almadan önce iyi düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü domaini bir kere aldıktan sonra onu değiştirmek çok zordur. Bu yüzden domain almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini iyi tespit etmelisiniz.

Bu yazımızda sizlere domain alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan bahsedeceğiz.

1.      HANGİ UZANTIYI SEÇMELİYİM?

Domain alırken hangi uzantının seçileceği önemli bir konudur.

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte her geçen gün binlerce yeni internet sitesi kuruluyor. Bu yüzden de aynı alan adını farklı uzantılarla kullanabilmek adına zaman içerisinde pek çok farklı uzantı şekli ortaya çıkmış durumdadır.

Bugün pek çoğunu duymamış olduğunuz yüzlerce farklı uzantı çeşidi var. Ancak çok tıklanan bir internet sitesi istiyorsanız insanlar tarafından bilinen domain uzantılarını tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

Elbette ki ilk tavsiye edebileceğimiz uzantı dünyanın en çok kullanılan uzantısı olan .com uzantısıdır. Türkiye tescilli olarak .com.tr uzantısını da alabilirsiniz. Ancak bu uzantının .com’u boşta kalırsa rakibinizin alabilmesi veya farklı amaçlarla alınabilmesi gibi durumlar her zaman sizin için bir risk oluşturacaktır. Bu nedenle .com.tr uzantısını satın alacaksanız aynı alan adının .com’unu almanızı da tavsiye ediyoruz.

Bununla birlikte ticaret siteleri için .net alan adı tercih edilebilir. Kâr amacı gütmeyen bir organizasyon için internet sitesi yapacaksanız .org alan adını da tercih edebilirsiniz.

İyi bir alan adı seçmek için gerekli uzantı sorgulamasını ilgili adreslerden kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

2.    DROP DOMAİN ALINMALI MI?

Bu soruya cevap vermeden önce drop domainin ne olduğundan bahsetmek faydalı olacaktır.

Drop domain belli bir süre kullanılmayan veya süresi bittikten sonra yenilenmeyen domainler için kullanılan bir tabirdir.

Drop domain satın almanın herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak satın alacağınız domain eğer bir drop domain ise dikkat edilmesi gereken nokta bu domainin önceki kullanımının iyi bir şekilde araştırılmasıdır.

Satın alacağınız drop domain önceden hangi şekilde kullanılıyorsa sizin de benzer şekilde kullanmanız bu domainin Google gözündeki değerini yükseltecektir. Bu yüzden satın alacağınız drop domainin geçmiş içeriklerini webarchive üzerinden mutlaka kontrol edin.

3- İYİ BİR DOMAİN İSMİ NASIL OLMALI?

Domain satın alırken bu domainin adını nasıl belirleyeceği de pek çok kişinin kafasında soru işaretidir.

Öncelikle kolay anlaşılan bir domain adı tercih edilmelidir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, domain adınızı söylediğiniz zaman bunun ilk söylenişte anlaşılıyor olmasıdır. Bu konu marka seçiminde de dikkat edilmesi gereken bir şeydir.

Bu noktada üzerinde durulması gereken bir diğer nokta da domain ismi içerisinde Türkçe karakter kullanılmamasıdır. Zira, isminizin sadece İngilizce karakterler içermesi Google gözünde domaininizi daha değerli kılacaktır.

Bugün internette bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan neredeyse bütün Çince veya Rusça sitelerin domain isimlerinin İngilizce karakterlerden oluşması da bu olguyu güçlendiren bir unsur olarak görülebilir.

4-ALAN ADININ MÜMKÜN OLDUĞUNCA KISA OLMASI GEREKMEKTEDİR.

Alacağınız domainin karakter uzunluğunu mümkün olduğunca kısa tutmanız bu domainin hem akılda kalıcılığı hem de Google gözündeki değeri açısından önemlidir.

Bugün dünyanın en büyük markalarına bakıldığında pek çoğunun marka isimlerinin kısa isimler olduğunu görüyoruz. Bu şekilde olması elbette insanların bu markaları hatırlarında tutmalarını kolaylaştırmaktadır.

Bununla birlikte uzun domain isimleri Google arama sonuçlarında domain isminizin görsel olarak da kötü görünmesi sonucunu doğurabilir. Link satırını aşan bir domain isminizin olması Google’ın çok fazla tercih ettiği bir durum değildir.

5- SOSYAL MEDYAYI GÖZ ARDI ETMEYİN.

Bugün artık hangi konuda internet siteniz olursa olsun internet denildiğinde sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Bu nedenle domain alırken aldığınız domainin sosyal medya platformlarında da kullanabileceğiniz bir isim olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

İnternet üzerinde sadece sosyal medyada bile güçlü olmanız domaininizin çok güçlü olmasını tek başına sağlayacaktır. Bu özelliği sebebiyle sosyal medyanın gücünü asla küçümsemeyin.

6- DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DİĞER KONULAR

Bu başlık altında bazı ayrıntı sayılabilecek püf noktaları maddeler halinde belirtelim istedik.

  • Domain alırken yaptığınız sorgulamada çok güzel bir alan adını boş gördüğünüzde mutlaka görür görmez satın almanızı tavsiye ediyoruz. Zira sizin yaptığınız domain sorguları dışarıdan (whois) takip edilebilmektedir. Sadece bu işi yapan ve uygun alan adlarını satın alarak pahalıya satan işletmeler dahi kurulmuş durumda.
  • SEO uyumlu bir domain almak elbette çok önemlidir. Ancak doğru SEO stratejisi ve kaliteli bir site ile domaini güçlü firmaların da bu alanda önüne geçmeniz mümkün olabilmektedir.
  • Halk arasında çakma tabir edilen ve büyük markaları çağrıştırabilecek alan adlarını almaktan mutlaka ve mutlaka kaçınmanız gerekmektedir.
  • Aldığınız domain isminin bir şekilde site içeriği ile alakalı olması önemlidir.
  • Satın alınan drop domainin adsense banlı olup olmadığı da mutlaka kontrol edilmelidir.

650+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir hata oluştu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. symbol dedi ki:

    teşekkürler

BİR YORUM YAZ

650+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir hata oluştu