İpUçları

Pc yavaşlamasını önlemek için alınacak tedbirler

Pc yavaşlamasını önlemek için alınacak tedbirler

Bu konumuzda bilgisayar yavaşlaması ve bununla ilgili alınacak önlemler nelerdir? alınacak tedbirler nelerdir? hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Bilgisayar neden yavaşlar? bilgisayar yavaşlamasına neler sebep olur bu konulara teker teker bahsedeceğiz.

Masaüstü veya Dizüstü pc aldığınızda ilk gün canavar gibi oldukça hızlı performansa sahiptir. Her şey hızlı bir şekilde açılır hele birde internet hızlı ise tadından yenmez bile fakat bu işler tersine döner ve üç veya dört ay’dan sonra bilgisayar yavaş yavaş yavaşlamaya başlar.

Bilgisayar’da her siteye girdiğiniz’de, her programı yükleyip kaldırdığınızda veya virüslerin yol açtığı sebepler nedeniyle bilgisayar ilk günleri aratır. Bunun nedeni internet girdiğinizde site’nin küçük boyutlu resimlerini bilgisayarda tutarak cache bellek nedeniyle aynı siteye tekrar girdiğiniz de tekrar hızlı açılmasını sağlamak, yeni bir program yüklediğinizde programa ait dosyaları kayıt defterine yazması ve bilgisayar her açılışında bu kayıt defterindeki bilgileri okuması nedeniyle yavaşlaması ve bulaşan virüslerin verdiği zararlardır.

Bilgisayar yavaşlaması için alınacak önlemler, tedbirler hakkında bizde bilgi vereceğiz ve neler yapabileceğimizi sizlere anlatacağız.

Bilgisayarın Yavaşlamasını Önleyici Tedbirler ;

  • Sürekli internet’de sörf yaptığımız için sitelerdeki ufak resimleri, forum için kayıt olduğumuzda kullanıcı adı ve şifrelerinin tutulduğu temp dosyasını arada temizlemek şarttır.  Bu temp klasörü içini devamlı temizlemek gerekir yoksa zamanla dolacağı için hem yer kaplayacak, hemde bilgisayarın yavaşlamasına neden olacaktır. Temp dosyası nasıl temizlenir? konusunda Ccleaner programından yardım alabilirsiniz. Birde win+r tuşlarına birlikte basarak çalıştır penceresine %temp% ulaşabilirsiniz.
  • Bilgisayar virüslerinden korunmak için bilgisayara yüklediğimiz antivirüs yazılımları, bilgisayarın yavaşlamasına neden olmaktadır. Bunun için virüs programı yerine deepfreez yazılımı kullanabilirsiniz. Bunun dezevantajı bu program açıkken yani çalışırken program yüklediğiniz de veya kurulu bir alanda kayıt ettiğiniz de bilgisayar yeniden başladığında işlemin kaybolmasıdır. Bunun için program kurulumu veya kayıt etme işleminde bu programı kapatacaksınız bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra kayıt işlemi veya yükleme işlemine devam edeceksiniz.
  • Bilgisayar’da gereksiz programları kullanmayın veya kaldırın. Bilgisayarı yeni aldığınız da veya bir program ile birlikte kurulan gereksiz yazılımları yada kullanmadığınız programları kaldırın.
  • Bilgisayara yüklediğiniz programlar kayıt defterine binlerce girdi oluşturabilir ve kaldırdığınız o programların girdilerini kayıt defterinden tümüyle kaldıramayacağı için üçüncü parti yazılım ile Revo Uninstaller sayesinde kaldırmak istediğiniz programın arkasında hiç bir şey bırakmadan kaldırma işlemini yapabilirsiniz.
  • Bilgisayar yavaşlaması için alınacak tedbirlerden biride aramada Ccleaner Programı kullanarak çöp dosyaları ve girdileri silmek olacaktır.
  • Bilgisayarı ayda bir disk birleştirme yapınız. Defrag adını verdiğimiz bu işlem için üçüncü parti yazılımlar veya Windows kendi özelliğini kullanabilirsiniz.
  • Bilgisayarda performansı hızlandırmak için sade bir tema kullanmalısınız. Yani arka planı siyah bir temaya ayarlayın Denetim Masası > Kişileştirme aracılığı ile klasik bir tema seçiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL