Sponsorlu Bağlantılar

bilgisayar açılışta direk bios’a giriyor

4.031 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda farklı bir bilgisayar sorunu hakkında sizlere çözüm vermeye çalışacağız. Bilgisayar’da temel ayarların tutulduğu bios arayüzü bilgisayarın açılışında anakartın marka ve modeline göre değişkenlik sağlayarak özel tuşlar sayesinde bu arayüz menüsüne girmektedir.

Fakat öyle bir sorun var ki bilgisayar açılış da bios kendiliğinden açılıyor ise farkı sorunları da beraberinde getirmektedir. Bilgisayar direk biosa giriyor sorunu neden kaynaklıdır? bu sorun nasıl çözülür? bununla ilgili sizlere elimizden geldiği kadarıyla bilgi vermeye çalışacağız.

Bilgisayar kendiliğinden biosa geçmesi bazı nedenlerden kaynaklı olmaktadır dediğimiz gibi özel tuşlara yani açılışta del, esc, F9 gibi tuşlara basılmak sureti ile giriş yapıldığı için direk olarak biosa girmesi bu tuşlardan birinin takılı kalması nedeniyle oluşabilmektedir. Bilgisayar klavyesine su döküldüyse, ıslak bezle silindiğinde veya tuşlardan birisi basılı, takılı kaldığında bu sorun yaşanabilir.

bios kendiliğinden açılıyor sorun çözümü ;

bios kendiliğinden açılıyor olmasının başlıca nedeni klavye’de yaşanan sorun olarak söyleyebiliriz. Bununla birlikte anakart üzerinde bios pilini çıkarak bir resetleme yaparak çözüm sağlamak olacaktır. Bu kuvvetli bir çözüm yolu değildir ama denemekte fayda vardır.

Bilgisayar’da takılı klavye arızalı olması ihtimali bir başka klavye takıp deneyebilirsiniz. Ayrıca bios üzerinde boot alanın da birincil olarak h.d.d seçmeniz gerekecektir. Yani açılışta harddisk üzerinden başlatmayı deneyin.

Son olarak yazılımsal çözüm olarak bios ayarı üzerinden Secure Boot = Disable şeklinde ayarlamanız ve UEFI ayarını ise Enable yapmanız gerekecektir.

Bu konuda bilgisayar direk biosa giriyor için ayrıca yazdığım konu başlığını incelemeniz de fayda vardır. burada konu başlıklarını incelemek sureti ile size gerekli teknik bilgilere sahip olacaksınız. Bilgisayarda her problem insan için bir deneyimdir. Bunun için sizinde başınıza gelecek sorunları soru & cevap kısmından tarafımıza gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın