Sponsorlu Bağlantılar

Dos Komutu ile Defrag ( Disk Birleştirme ) Nasıl Yapılır?

912 views
Sponsorlu Bağlantılar

daha önceki makalemizde defrag nasıl yapılır? konusunu anlatmaya çalışmıştık. defrag yapılacak disk üzerine gelerek araçlar bölümünden disk birleştirme işlemini anlatmaya çalışmıştım . Bu konumuzda farklı bir yol , yöntem ile nasıl disk birleştirme yolunu anlatmaya çalışacağım.

ilk önce defrag yani disk birleştirme üzerinde kısaca durmak istiyorum. disk birleştirme bilgilerin yani veri , dosyaların harddisk üzerine kayıt edilirken parçalı bir şekilde yazılması neticesinde verilerin okunurken ayrı ayrı yerlerden okunması nedeni ile yavaşlamasının önüne geçmek için ayrı yazılan dosyaları birleştirmek için kullanılan araçtır.

dos komutu ile defrag nasıl yapılır?

dos penceresini açabilmek için win+r ile çalıştır penceresini açalım. Çalıştır penceresine cmd komutunu yazarak enter tuşuna basarak dos penceresini açıyoruz.

windows-defrag

buraya yazacağımız komut ise hangi diski birleştirecek isek yani C: bölümü veya D: bölümü işletim sistemi genelde C: dir siz C: bölümüdür ben bunun üzerinden anlatmaya devam edeceğim.

C:\> defrag c: komutunu yazdığınızda birleştirme işlemini başlatacaktır.

dos komutu ile defrag yapma

eğer siz farklı bir disk bölümünü yapacaksanız bunun disk hangi harf ise bunu yazmanız yeterli olacaktır. Disk Birleştiricisi çalışmaya başlayacaktır. Böylece hissedilir şekilde bilgisayarınız da hızlanmaya başlayacaktır.

Arama Tags & Etiket ;

defrag nasıl yapılır , defrag dos komutu , disk birleştiricisi nasıl yapılır , defrag ile disk birleştir , disk birleştirme nasıl yapılır , defrag nedir , defrag yapma , disk birleştirme

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın