Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar’da Ani Elektrik Kesinti Sorun ve Çözümleri

1.210 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar’da ani elektrik kesintileri işletim sistemine ve donanım parçalarına büyük zararlar verebilir . Bilgisayarın ani olarak elektrik kesintilerinde ilk zarar gören donanım ise Harddisk lerdir . bilgisayarın veri deposu zarar görürse geri dönülemeyen zararlar olabilir.

Bilgisayarda elektrik kesintileri değişik denenlerden kaynaklı olabilir ilk önce bu nedenleri tespit etmek gerekir , bu nedenlerin ilk başında şehir şebekesinden kaynaklıdır. Eğer akımda dalgalanmalar var ise hemen bunun için akım dengeleyici cihazlar ( PSU )  almalısınız. Bu nedenlerden değilde Bilgisayarın Güç kaynağında bir sıkıntı var ise bunu ilk önce tespit etmek gerekiyor. Powersuppy bir sıkıntı var ise bunu hemen değiştirmenizde fayda vardır çünkü ileride ekran kartı , harddisk veya Ana Kartlara zarar verebilir.

Sıkıntı Anakart üzerinden kaynaklı olabilir , Anakart bazı entegrelerinde akım sıkıntısı veya anakart üzerinde çatlaklar oluşmuş ise bu ani elektrik kesintileri de yaratabilir . bunun için bir bilgisayarcıya veya teknik servise götürmeniz gerekebilir.

Başka bir sorun ise küçük ama bu tür sıkıntılar yaşatabilecek bir donatımsal hatalardan biride harici takılan usb aygıtlardan kaynaklıdır bunlardan başlıca biride fare ( mouse ) dir  bu cihazı yerinden çıkartın birde başka bir usb yerine yakın aynı sorunun devam edip etmediğini kontrol ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın