Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar ses kartı güncellemesi nasıl yapılır

3.975 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda bilgisayar bileşenlerinden biride ses kartıdır. Genelde bilgisayarda kaliteli bir ses elde etmek isten kullanıcılar tarafından önem verilen bu donanım parçası ve işletim sistemi ile uyumlu çalışması için gerekli olan sürücü { driver } güncellemesi nasıl yapılır? Bu konumuzda sizlere bu konu üzerinde duracağız.

Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve eski Windows işletim sistemlerinde ses kartı güncellemesi yapabilmek için sizlere vereceğimiz ipuçları ile ses kartını güncelleyin.

Piyasada bulunun yaygın olarak kullanılan ses kartı markaları Asus, Creavite, Realtek, S-Link, Assman, Dark, Gigasus, Zoomex markalı ses kartları yaygın olarak satılmaktadır.

Aslı konumuz olan ses kartı güncelleme konusunda işlem nasıl yapılır, nasıl güncellenir bunu şimdi anlatacağız.

SES KARTI GÜNCELLEME WİNDOWS 10

Bizim kullandığımız işletim sistemi Win10 olduğu için bunun üzerinden devam edeceğiz. Aşağıda adımları takip ederek sound card olarak da aşina olduğumuz ses kartımızın sürücünüzü güncelleyelim.

Bunun için “aygıt yöneticisi” üzerinden ses kartımızı bulacağız ve sürücüsünü bunun üzerinden güncellemeye çalışacağız. Fakat önemli bir ipucu verecek olursanız ses kartı olsun, ekran kartı olsun veya diğer donanımlar için işletim sistemi ve 32 bit, 64 bit mimari yapısı her zaman için önemlidir. Sürücüleri internetten ararken sürücüler ses kartı üretici firmaların resmi sitelerinde yayınlanmaktadır.

Aygıt yönetici üzerinden ses kartı güncellemesi nasıl yapılır hemen bunu anlatımını resimli anlatım ile başlayalım.

SOUND CARD UPDATE FOR WİNDOWS 10

  • Windows Tuşu + R Tuşlarına birlikte basın
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • msc” komutunu bu pencereye yazın

Yukarıda adımları takip ederek “AYGIT YÖNETİCİSİ” açılacaktır. Daha ayrıntılı olarak link üzerinden konumuzu okuyabilirsiniz.

Ses girişleri ve çıkışları yazan kısımda bilgisayara tanımlı, yüklü olan ses kartınızı göreceksiniz. Bunun üzerine geliyoruz ve “özellikler” kısmına giriyoruz.

Bu alanda size ses kartı güncelleme için iki farklı tercih gelecektir. Bunları sırasıyla inceleyerek hemen anlatıma geçeceğiz.

GÜNCEL SÜRÜCÜ YAZILIMINI OTOMATİK OLARAK ARA

Bu şıkkı seçerseniz bilgisayarınız internette bağlı olduğu sürece ses kartı sürücüsünü otomatik olarak netten kendisi arayacak ve güncellemesini yapmaya çalışacaktır. Bu benim açımdan biraz sağlıklı bir güncelleme olarak gelmemekte olup yine de kolay bir sürücü güncellemesi olacaktır.

SÜRÜCÜ YAZILIMI İÇİN BİLGİSAYARIMI TARA

Bu seçenek biraz uğraştıracak fakat bu yöntem benim tercih ettiğim sürücü güncelleme tercihidir.

Burada bilgisayarın işletim sistemi ve 32 bit – 64 bit yapısına göre ses kartı üreticisi resmi web sayfası üzerinden sürücü ( driver ) bilgisayara bir klasör içinde indiriniz. İndirdiğiniz bu sürücüyü bilgisayarda bu klasörü göstererek buradan güncellemesini yapacaksınız.

SES KARTI GÜNCELLEME NASIL YAPILIR WİNDOWS 10

Diğer bir yöntem ise bilgisayardaki sürücüleri otomatik olarak güncelleyen yazılımlar kullanabilirsiniz. Bunun için tavsiye edeceğimiz programlar en iyi otomatik sürücü programları 2019 konumuzu inceleyebilirsiniz.

Bu konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize ulaşarak yaşanan problemler ve sorunlarınız için bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın