web hosting

Bilgisayar Klavyesinde virgül işareti { , } nasıl yapılır

11.005 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Bilgisayar klavyesinde, iphone klavyesinde ve android klavyesinde virgül nasıl yapılır? Bunu bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız.

Bilgisayar klavyesinde sık kullanılan karakterler ctrl, shift, alt, alt gr, fn tuşları ile birlikte kullanılarak yapılmaktadır. Bilgisayarda olmayan özel karakterler ise ascii kod tablosu ve karakter eşlem tablosu üzerinden yapılması zor işaretleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bizimde bu yazımızda virgül işareti klavyede nasıl yapılır bunu bu yazımızda sizlere anlatacağız bu konuya başlamadan önce virgül simgesi nerelerde ve ne zaman kullanılır? Bunu sizlere anlattıktan sonra nereden yapılır bunu anlatacağız.

VİRGÜL İŞARETİ NEDİR NERELERDE KULLANILIR

Virgül { , } birbiri ardınca sıralı cümlelerde kullanılır buna örnek verecek olursak “Günümüz teknolojinde en çok kullanılan teknolojik cihazlar bilgisayar, tablet, telefonlar olarak örnek verebiliriz.” Olarak cihazlarları sıralamada aralarda gösterebilir.

Diğer virgül sembolü eş anlamlı cümlelerde aralarda kullanılır “Kullanacağımız yöntemde format atma, resetleme, fabrika ayarına geri yükleme konularında nasıl yapılır? Bunu makalemizde anlatacağız.

Yukarıda verdiğimiz birkaç örnekte virgül işareti kullanımı hakkında bilgi verdik asıl bizim konumuz olan virgül işareti yapma konusunda sizlere birkaç teknik olarak bilgi vereceğiz.

VİRGÜL NASIL YAPILIR?

Daha önceki konumuzda noktalı virgül klavyede nasıl yapılır bunu siz takipçilerimize anlatmıştık. Bu konumuzda yazım konusunda word, excel, metin belgelerinde en çok kullanılan karakter arasında yerini alan virgül simgesi klavyede nasıl yapılır aşağıda adımlarla anlatacağız.

KLAVYEDE VİRGÜL İŞARETİNİ YAPMA

Bilgisayar klavyesinde yazı yazmak için sürekli virgül sembolü kullanmak gerekiyor ve sizde yeni kullanıcılardan, acemilerden iseniz klavyede virgül nerede hemen bunun yerini resimli şekilde gösterelim.

Virgül klavyede Enter tuşunun yanında yer almaktadır bu sembol  i harfinin yanında noktalı virgül işareti ile birlikte bulunur. Tek olarak bu tuşa bastığınızda virgül kullanılır fakat shift tuşu ile virgül işaretine bastığınızda noktalı virgül olarak kullanılır.

Klavyede virgül kullanımı oldukça basit bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun dışında diğer akıllı telefonlar, tablet cihazlarda vırgul yapma da oldukça kolaydır.

ASCİİ KOD TABLOSUNDA VİRGÜL İŞARETİ

Konumuzun başında dediğimiz gibi özel işaretleri klavyede yapabilirsiniz. Fakat klavye olmayan diğer özel karakterleri ascii kod tablosunda yapabilirsiniz. Bu özel karakter tablosu anakart üzerinden rom da bulunur bu hafıza silinemez sadece güncellenebilir.

Bu tablo yapabilmek için  ALT + 044 şeklinde virgül ascii kod ile yapılabilmektedir. Yani ALT tuşuna basılı tutarak klavye bulunan numarik tuşlarda 0,4,4 tuşlarını bastığınızda ve basılı tuttuğunuz ALT tuşunu bıraktığınızda virgül { , } işareti yapabilirsiniz.

VİRGÜL SEMBOLÜ KARAKTER EŞLEM TABLOSU İLE YAPMA

Bunun dışında virgül işaretini yapılması zor ve klavyede olmayan özel karakteri yapmak için kullandığımız “karakter eşlem tablosu” üzerinden kopyala yapıştır ile buradan alarak istenilen yere yapıştırarak kullanabilirsiniz. Karakter eşlem tablosu açmak için aşağıda sıralı adımlarla tabloyu açalım.

  • Windows + R tuşlarına birlikte basın.
  • Çalıştır penceresi açılacak bu pencereye “charmap” komutunu yazın
  • Bu komutla birlikte karakter eşlem tablosu açılacaktır.

Klavyede virgül nasıl yapılır konumuzda karakter eşlemi tablosu üzerinde yazı tipi olarak “ARİAL” olarak ayarlayınız.

Burada her karakterin birer UNİCODE karşılığı vardır. Virgül işaretinin Unicode karşılığı U+002C dir. Virgül işaretini bu tabloda bulabilmek için Unicode’a git yazan yere 002C yazdığınız da virgül simgesini bu tablo üzerinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu aladan Seç / Kopyala yaparak istenilen word dosyası, excel dosyası veya metin belgesi üzerine yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Buraya kadar bilgisayarda virgül işareti kullanımı konusunda nasıl yapılır olarak anlatmaya çalıştık. Diğer bir konumuzda günümüzde yaygın olarak kullanılan cep telefonları, akıllı telefon ve tablette vırgul sımgesı yapmada aşağıda adımlarla bunu hemen anlatacağız.

Akıllı telefonlarda da aynen telefon klavyesi kullanılarak saten bu yapılmaktadır. Klavyede iphone 123 yani rakamların odluluğu alandan virgül işaretini yapabilirsiniz.

Bu konumuzda virgül işaretini nasıl yaparız bunu uzun uzun anlattık fakat sizlere detaylı olarak ve farklı yollarla anlatmanın yolunu sunduk umarım yararlı bir konu olmuştur.

Arama Kelimeleri;

virgül işareti klavyede, virgül simgesi, vırgul sımgesı, vırgul klavyede, virgül nerede, virgül yapma, virgül vektörel, virgül mac, virgül nasıl yapılır

Sponsorlu Bağlantılar
web hosting

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın