Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede noktalı virgül { ; } nasıl yapılır

6.728 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konu anlatımında klavyede noktalı virgül işareti nasıl yapılır? Bununla alakalı olarak yeni başlayan kullanıcılar için konumuzu anlatmaya çalışacağız.

Noktalı virgül klavyede yapmayı göstermeden ilk önce bu işaret nerelerde kullanılır ilk önce buna değineceğiz.  Türk dilinde noktalı virgül işareti kullanımı öznenin hemen sonrasında gelen öğeleri ayırmak için kullanılmaktadır.

Bir konu yazımında yazılar arasında kullanılan ; işareti klavyede oluşturmak için ve noktalı virgül klavyede nerede bulunur sorusuna bizde bu konu anlatımında sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

NOKTALI VİRGÜL İŞARETİ NASIL YAPILIR

Bilgisayar klavyesinde noktalı virgül işareti klavyenin neresinde bulunur? Bu işareti yapabilmek aslında oldukça kolaydır. Bunun için ENTER tuşunun yanında bulunan bu özel karakter tuşu ile SHİFT TUŞU na birlikte basmak suretiyle gerçekleştirebilirsiniz.

Shift tuşu ve bu özel karakter tuşuna birlikte basmayla kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Noktalı virgül işareti nasıl konulur? Bunu yapabilmek için birden fazla yöntemi olduğunu biliyor muydunuz? Bu özel karakter işaretleri ascii kod tablosu işe ve karakter eşlem tablosu üzerinden de yapabilirsiniz.

Klavyede noktalı virgül işareti nasıl yapılır

İlk yöntem ascii kod tablosu ile bu özel işaretleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu özel tablo bilgisayarın Rom hafızasında saklanmaktadır ve bu tablo bilgisayarda sadece ALT tuşunu kullanarak gerçekleşmektedir.

Noktalı virgül ascii kod  059 denk gelmektedir. Ascii kod klavyede ALT TUŞU+059 tuşlarına birlikte basılı tutarak birlikte tuşlama ile birlikte yapabilirsiniz.

ALT tuşuna bir elinizle basınız ve diğer elinizle 059 numaraları tuşlayarak bıraktığınız da { ; } noktalı virgül simgesini klavyede yapabilirsiniz.

 

Diğer yöntem ise KARAKTER EŞLEM TABLOSU ile bu özel işareti yapabilirsiniz. Karakter eşlem tablosu nerede bunun için aşağıdaki tuşlar ile kolaylıkla yerini bulabilirsiniz.

  • Başlat
  • Windows donatıları
  • Karakter eşlem

Bu adımları takip ederek bu tabloya erişim sağlayabilirsiniz. Bunun dışında diğer ise karakter eşlem tablosu komutu ile açabilirsiniz.

  • Win + R tuşlarına birlikte basınız
  • Çalıştır penceresi açılır
  • Bu tabloya “charmap” komutunu yazarak direk olarak tabloyu açabilirsiniz.

Klavyede noktalı virgül nerede bu tabloda yazı tipini ARİAL olarak ayarlayın ve U+003B Unicode karşılığıdır.

Karakter eşlem tablosunda noktalı virgül bulmak için unicode’a git: yerine 003B yazdığınızda kolaylıkla bulabilir Seç > Kopyala ile istediğiniz metin dosyalarına excel veya word dosyasına yapıştırmak sureti ile de kullanabilirsiniz.

Bu konumuzda noktalı virgül nasıl yapılır konusunda yeni başlayan kullanıcılara bilgiler vermeye çalıştık. Bu konuda ve diğer konularda sorularınız için sayfamızın hemen altına yorumlar kısmından veya soru & cevap sayfamızı kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın