Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar klavyesinde üslü { ⁺ } artı işareti nasıl yapılır

1.990 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu yazımızda bilgisayar klavyesinde olmayan özel işaretlerden biri olan üstü artı işareti nasıl yapılır bununla ilgili olarak bilgi aktaracağız.

Klavyede çok kullanılan özel karakterler Alt, Ctrl, Alt GR, Shift, Fn tuşları yardımı yapılırken bazı özel simgeler, karakterler ise ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu kullanılarak yapılmaktadır. Bizimde bu konumuzda üslü artı simgesini nasıl yapılabilir bununla ilgili olarak siz takipçilerimize aktaracağız.

Bu özel üslü artı işareti klavyede herhangi bir yerde olmadığı için karakter eşlem tablosunu kullanarak gerçekleştireceğiz. Bunun için iki farklı yöntemle sizlere nasıl yapılır, nasıl yapılmış konumuzu fazla uzatmadan anlatmaya çalışacağız.

PC KLAVYESİNDE ÜSLÜ ARTI İŞARETİ

Bu özel işareti karakter eşlem tablosu kullanarak gerçekleştireceğiz. Bunun için ilk önce bu tablomuzu açalım.

Windows Tuşu + R tuşlarına birlikte bastığınızda “çalıştır penceresi” açılacaktır. Bu pencereye ise “charmap” komutunu yazınız enter tuşuna bastığınızda tabloyu kolaylıkla açabilirsiniz. Bunun diğer bir şekilde Başlat > Donatılar > Karakter Eşlem Tablosu olarak da açabilirsiniz.

Bu özel karakterin Unicode karşılığı U+207A dır. Üslü artı simgesi Unicode’a git yazan yere 207A şekil’de yazdığınızda bu sembolü kolaylıkla bulabilirsiniz. Buradan kopyala yapıştır yaparak istenilen Excel, Word, Txt dosyasına yapıştırarak kullanabilirsiniz. Üslü artı sembolünü ayrıca matematik, geometri hesaplamalarında veya web site, blog sayfalarında kullanabilirsiniz.

Bunun dışında ayrıca ascii kod tablosu kullanarak da yapabilirsiniz. Bu tablo gözle görünen bir tablo yoktur. Bu tabloda özel karakterleri yapabilmek için ALT tuşu ile birlikte karakterin karşılığına denk gelen sayıları tuşlamanız gerekecektir.

ÜSLÜ ARTI SİMGESİ ASCİİ KOD TABLOSU

Bu üstü artı simgesi için ALT tuşuna basılı bir şekilde 4 ve 3 sayılarını tuşlayarak basılı ALT tuşunu bıraktığınızda sembolü yapabilirsiniz.

Ben bunları yapamam diyorsanız o zaman aşağıda alandan kopyala ve yapıştır yöntemini kullanabilirsiniz.

Yukarıda sembolü kopyalamak suretiyle istenilen alanda Excel hücrelerinde, Word Tablosunda, Yazı editörlerinde kullanabilirsiniz.

Arayıp da bulamadığınız özel karakter, emoji, smiley ve diğer karakterleri emoji kütüphanesi üzerinde bulabilirsiniz.

Bu konumuzda üslü artı işareti klavyede nasıl yapılır konusunda bilgi verdik. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın