Sponsorlu Bağlantılar

Batarya { Pil } Kapasitesi ve Gerekli Bilgiler Öğrenin

1.398 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda Dizüstü bilgisayarların bataryaları hakkında nasıl bilgi ediniriz bunun hakkında paylaşımda bulunacağız. Değerli Hakan Çakmak Hocamın’da katkılarından dolayıda buradan teşekkür ederim.

Laptop Bilgisayarın batarya kullanımı , batarya ( pil ) kimliği , Üreticisi , Kimya Durumu , Tasarım kapasitesi ve son Batarya Şarj durumları ve geniş batarya durumu ile ilgili olarak bilgileri kullanacağımız dos komutu ile bu bilgilere sahip olabilirsiniz.

Hemen Konumuza direk olarak geçersen Win + R tuşları ile çalıştır penceresini açalım. Bu Dos penceresine aşağıdaki kodları yazarak enter tuşuna basarak 60 saniyelik bir süre sonrasında size html dosyası uzantılı bir rapor verecektir.

laptop batarya Raporlama

 

 

“powercfg -energy -output c:\pil.html”    tırnak işareti olmadan yazarak 60 saniyelik bir rapor hazırlama süresinden sonra size C: içerisinde pil.html uzantılı bir dosya hazırlayacak

Bu dosyaya iki kere çift tıkladığınızda tarayıcı üzerinden açarak raporları görebilirsiniz. Uyarı , Hata , ve Gerekli bilgileri size raporlayacak.

Güç Verimliliği Tanılaması Raporu 

batarya güç verimliliği tanılama raporu

 

Burada Bilgisayarınızın marka modeli , Bios ve Sürümü gibi başlık altında bir raporlama sunmaktadır. Diğer Raporlama Özelliklerinde Batarya üzerinde Uyarıları , Hataları , Uyarıları vermektedir.

Pil Bilgileri 

pil bilgileri

 

Bu rapor içerisinde Pil Bilgileri , pil kimlik bilgileri , Üretici , Seri No gibi bilgileri de alabilirsiniz. Kısa Bu raporlama ile ile ilgili olarak Dizüstü bilgisayarın bataryası hakkında uyarılar , hatalar ve son olarak Ne kadar olarak Tam kapasite ile dolum olduğunu görebiliriz.

Not : Bilgisayarınızın bataryası takılı ve Elektrik Bağlantısının olmadığına Dikkat edelim.  

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Batarya { Pil } Kapasitesi ve Gerekli Bilgiler Öğrenin (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. tasarım kapasitesi bende 0 görünüyor :D sanırım batarya niyadını tamamen tamamlamış heralde :D neden bu şekilde göründüğünü anlamıyorum. 2013 yılında aldığım lenovo z500 i7 işlemcili versiyonunu kullanıyorum. yazılımsal bi hatadan dolayı mı 0 rakamını görüyorum yoksa batarya tamamen ölmüş vaziyette mi?
    mesela oyun oynarken de bazen anında bazende bir süre sonra laptop güç almıyor ve hem power ışığı hemde batarya ışığı kırmızı yanıp sönmeye başlıyor. adaptörün jagını çıkarıp taktığımda normale dönmüş gibi oluyor ama çok geçmeden yaklaşık birkaç dakika içinde (ki bu süre uzayadabiliyor daha da kısalabiliyor) tekrar güç kesiliyor. sorun nedir bilen var mı acaba? bataryayı mı değiştireyim yoksa power supply mı bozuk. sorun kesinlikle donanımsal diye düşünüyorum format falan işe yaramadı.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın