Sponsorlu Bağlantılar

Alt tuşu ile klavyede Köşeli Parantez [ Ayraç ] işareti nasıl yapılır

11.072 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda köşeli parantez işareti klavyede nasıl yapılır? Bunu konumuz içinde sizlere farklı yöntemlerle yapılış şeklini anlatacağız.

Köşeli parantez simgesi nerelerde, ne zaman kullanılır kısaca bundan bahsettikten sonra klavyede köşeli parantez sembolü nerede bulunur hemen konumuza geçeceğiz.

KÖŞELİ PARANTEZ İŞARETİ

Bir konu içinde ayraç içinde bir bilgi vereceğiniz zamanlarda içe köşeli işareti kullanılmaktadır. Başlangıçta [ sağ içe köşeli işareti cümleyi kapatmak için ise ] sol içe köşeli parantez simgesi kullanılmaktadır.

KLAVYEDE KÖŞELİ PARANTEZ SİMGESİ NASIL YAPILIR

Bilgisayar klavyesinde sıklıkla kullanılan özel karakterler klavyede CTRL, SHIFT, ALT, ALT GR, FN tuşları ile birlikte kullanılmaktadır.

Bizim yapacağımız köşeli parantez Klavyede ALT GR + 8 ve 9 tuşlarına basarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun ALT GR tuşu basılı tutarak harflerin olduğu hemen üst kısımda 8 e bastığınızda [ işaretini yapabilirsiniz.

ALT GR ve 9 tuşuna bastığınızda ] işareti yapılmaktadır. Bunlar klavyede ALT GR tuşu ile yapılan yöntemdir.

KÖŞELİ PARANTEZ İŞARETİ ASCİİ KOD

Köşeli parantez işaretini ascii kod tablosu üzerinden de yapabilirsiniz. Aslında ortada böyle gözle görünen bir tablo yoktur. Bu tablo bilgisayarın silinmeyen hafızasında yer almaktadır. Merak eden arkadaşlar için ascii kod tablosu yazımızı okuyabilirler.

ascii kod tablosu

Kod tablosunu kullanabilmek için yukarıda örnek tabloda yer alan karakteri yapmak için ALT tuşunu kullanmak gerekmektedir.

ALT TUŞU basılı tuttuktan sonra 091 rakamları tuşlamak suretiyle ALT tuşunu bıraktığınız da [ işareti çıkarmaktadır. ALT + 093 tuşunu birlikte bastığınızda ] işareti oluşmaktadır.

KÖŞELİ AYRAÇ İŞARETİ KARAKTER EŞLEM TABLOSU

 Köşeli ayraç işareti klavyede karakter eşlem tablosu üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için köşeli karakter eşlem tablosunu açmak için;

Başlat > Donatımlar > karakter eşlem tablosu açabilir kısayol olarak Win+R tuşlarına bastığınız çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazarak enter tuşuna bastığınızda açılacaktır.

Klavyede sol köşeli ayraç yapmak için Unicode U+005B kodunu “Unicode’a git: yazan yere 005B karakterini yazdığınızda kolaylıkla bulabilirsiniz. Buradan Seç > Kopyala tuşları ile istediğiniz word, excel, metin belgesinde veya website kullanabilirsiniz.

Sağ köşeli ayraç işareti Unicode U+005D kodunu yine aynı şekilde yazarak karakter eşlem tablosu üzerinde bulabilirsiniz.

Ayraç işareti yapmak zor geliyorsa kopya yapıştır ile istenilen yere yapıştırarak kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdan kopyalayın.

[ ]

Yukarıda bu ayraç sembolünü alarak istenilen yerlere yapıştırarak kullanabilirsiniz. Birde bu ayraç sembolü excel ve word de özelliğini kullanarak yapabilirsiniz.

AYRAÇ SİMGESİ EXCEL

Ayraç sembolü excel de yapmak için Ribbon şeridi kısmında EKLE > SİMGE kısmını göreceksiniz. Bu alandan size bir tablo açılacaktır.

Bu alanda yine karakter kodu kullanarak 005B Left Square Bracket olarak görünecektir diğeri de Sağ köşeli ayraç simgesi Right Square Bracket olarak görünecektir 005D kodu ile bulabilirsiniz.

Bu konumuzda sağ köşeli ayraç işareti, sol köşeli ayraç işareti nasıl yapılır konusunda sizlere ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık.

Klavyede olmayan işaretler nasıl yapılır konusunda veya arayıp da bulamadığınız işaretler için emoji kütüphanesi üzerinden bulabilirsiniz.

Bu konuyla alakalı sorular için sayfamızın hemen altında yorumlardan bize yazarak cevaplar alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın