Sponsorlu Bağlantılar

AİLE TERAPİSİNİN ÖNEMİ

913 views
Sponsorlu Bağlantılar

Aile, yaşayan bir organizma olarak tarif edebiliriz. Organizmadaki en ufak bir sorun ve sıkıntı tüm canlıyı etkileyecek bir durumdur. Aile ve Yapısını bir ağaca ya da bir insana benzetirsek eğer, ağacın dallarından birindeki haşere istilası tüm ağacı hasta eder ve tüm dallarını etkiler. Aynı şekilde insanın parmağı kesilse veya yaralansa  acısı tüm vücutta etkileyecek ve hissedilecektir.
Bu nedenledir ki aile tüm bireyleri ile bir bütün olarak düşünülmelidir. Ailedeki hiçbir birey diğerinden ayrı değerlendirilemez tek vücut olarak görebiliriz. Aile bireyleri sadece ebeveyn olarak değil eş olarak da değerlendirilmelidirler. Çocuklar yalnızca çocuk olarak değil, ailenin bireyi olduğunu bilmek gerekir. Aile terapisi, işte bu nedenle çözüm sürecinde aile bireylerini tüm rolleriyle ele alır. Anne baba, eşler, çocuklar ya da yalnızca ailenin bir üyesi olarak. Eşit mesafede yaklaşır ve dürüst bir dayanışma ortamı sağlar.

aile terapisi
Aile terapisi nedir? aile bireyleri için olan terapi biçimidir. Her sorunu  aile bireyleri açısından ele alınır. Kişisel problemler olarak görülen şeyler tüm organizmayı (aile yapısını) etkilediği için sorunun tüm aile üyeleri üzerindeki etkisine değinilir. Her sorun aynı hassasiyette ele alınır. Aile bireysel üyeleri arasında iletişim kurulması sağlanır. Evlilik terapisinin ilk amaçlarından biri aile bireyleri arasındaki iletişim sorunlarının çözümü ve doğru çatışma yollarının anlatılmasıdır. Bu şekilde birikmiş problem ve sorunlar ortaya çıkarak neticeye ulaşacaktır.
Aile içindeki problemlerin büyüme nedeni çoğu zaman bu sorunların dile getirilmeyişi ve bu sebeple artarak çoğalmasıdır. Her ailenin tabi yapısı farklıdır. Bu anlamda her ailenin problemi kendine has olacaktır. Aile bireyleri, “bu sorun her ailede var” ya da “böyle bir şeyi nasıl anlatırız” gibi endişelere kapılmamalıdırlar. Unutulmamalıdır ki aile terapisinde gizlilik esastır. Terapist aile bireylerinin ortaya çıkmasını istemediği hiçbir şeyi diğer aile üyelerine açıklamaz.
Eş ( Çift ) terapisi sürecinde aile üyelerine birtakım ödevler verilerek, birbirlerini daha iyi anlamaya çalışmaları sağlanacaktır. Evlilik terapisi, ailenin bekası için oldukça önemlidir. Sorunlar içinden çıkılamaz bir durum aldıysa, aile üyelerinin mutluluk seviyesi düşmüşse, aile terapisi düşünülmelidir. Aile terapisi ücretleri konusunda kişilerin endişe etmemesi gerekmektedir. Düşünülmelidir ki mutsuz bir ailenin yarattığı zararın bedelleri çok daha maliyetleri olacaktır.
Aile terapisi alınabilecek merkezlerden madalyon psikiyatri merkezi bu konuda en bilenenlerdendir. Madalyon klinikte aile terapisti olarak görev yapan uzmanlar, terapi sürecini en başarılı şekilde sürdürmektedir.

Arama Tags & Etiket ;

Aile Terapisi Nedir , Aile Terapisi veren yerler , Evlilik Terapisi Nedir , Evlilik Terapisi için Nereye Gidilir , Aile Sorunları , Evlilik Öncesi Hazırlık

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın