Sponsorlu Bağlantılar

[Yeni Yazı] Isınan Bilgisayarları Soğutma Yöntemleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarın fazla ısınması demek elektronik aksamlarda hazara kadar giden bir tehlikedir. Bilgisayarın performanslı çalışması için iyi bir soğutma etkinliğinin olması gerekmektedir. Hatta şöyle diyebilirim ki Bilgisayar kasasındaki Kablolamanın bile bilgisayarın ısınmasında etkisi vardır.

iyi bir soğutma iyi bir performansa etkisi vardır. Bunun için ilk önce göze çarpan Fan takmak gibi geleecektir. Parçaların belli bir ısı değerleri vardır bunların üstüne çıkıldığında bilgisayarın performansı düşeceği için gerekli önlemleri almalıyız.

Masaüstü Bilgisayarlar için Ne gibi önlemler alına Bilir ?

Burada en önemli faktör Kasa’dır, bilgisayar kasa içinde bilgisayar bileşenlerin olduğu için kasanın iyi havadar bir yerde ve tozlu ortamda olmaması gerekmektedir.

Belli Periyodik zamanlara kasa temizliği yapılmalıdır. Elektrikli süpürge ,yada küçük ev tipi komprosörlerle hava tutularak içindeki tozların temizlenmesi gerekmektedir. Aksik taktirde fanların için toz olacak ve fanlar düzgün çalışmayacaktır.buda ısınmaya ssebeb verecektir.

Birde Kasa içinde Kablolamaya dikkat edilmelidir kablolar bir araya toplanmalı ,kasa içinde hava sirkilasyonu sağlanmalıdır. Birde benimde yaptığım gibi Kasa içine hava giren yerlere ince bayan çorabı takılarak tozun girmeside önlenebilir.

Diz Üstü bilgisayar için ne Gibi Önlemler Alına Bilir ?

Diz üstü bilgisayarlar ,Masa üstü bilgisayarlara göre daha hassas bir donanım parçalarına sahiptir,Parçaları çabuk ısınacağı içinhazara yol açabilir,Birde diz üstü kasalar , masa üstü kasalar gibi prtaik şekilde açılmayacağı için  Diz üstü bilgisayarların havalandırma fanlarının önü devamlı açık kalmasında ve altına en azından bir kitap yada bir soğutu fan koyarak alt’dan soğutma yapılmasında fayda vardır.

Yaz günleri havalarda sıcak olacağı için buna dikkat edilmesi iyi olur.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın