Sponsorlu Bağlantılar

Projeksiyon Cihaz Nedir Çeşitleri ve Parametreleri Nelerdir

1.508 views
Sponsorlu Bağlantılar

Projeksiyon Cihazı Nedir ?

Bilgisayar veya Televizyondaki görüntüleri daha  büyüterek beyaz perdeye yada duvara aktarmaya yarayan cihaza Projeksiyon Cihazı denir. BU tür cihazlar genelde sunumlarda , sinema sistemlerinde kullanılır bu işi biraz daha oyun meraklıları için evde oyun oynamak için kullananlar bile vardır.

 

Projeksiyon Cihaz Çeşitleri ;

Piyasada Genelde Lcd , Dlp çeşitleri yaygın olarak üretilen ve kullanılan çeşitlerdir. Görüntüleri duvara yada perdeye aktarmak için yüksek bir ışık görüntüsüne ihtiyaç vardır. Kullanılacak bu lamba ve gücü satın alma için bir kriterdir.

Lcd ;

Bu projeksiyon cihazında üç sıvı kristal panel,lamba ve lenss yardımı ile görüntü oluşturulur.Bu tür projeksiyonlarda üç ana renk yani kırmızı ,mavi ,yeşil bu üç renk panellerden geçerek  dichroic panellerde birleşerek görüntüyü oluşturur.

Dlp ;

Dlp ( Digital Lingt Processing ) cihazları optik yarı iletken teknoloji kullanırlar. Resim oluşabilmesi için ışığı yansıta bilen bincerlerce alüminyum ayna parçacıkları oluşur.

Dlp görüntü teknolojisinde oluşturulan görüntü sayısı kadar chip bulunur.

 

Projeksiyon Kriterlerini ;

Çözünürlük : Bu özelliklik grafik ,izleyeceğiniz filim,oyun ,sunumlar bununla doğrudan etkilidir. Görüntüyü oluşturan noktalar ( Pixcel ) ne kadar çok ise o kadar görüntü artar ayrıtılı olarak görüntülenir. 1920×1080 , 1280×1024 gibi çözünürlükler mevcuttur.

Parlaklık  : Projeksiyon cihazının yaydığı görünebilir ışık miktarıdır. Işık miktarın önemi salon büyüklüğüne durumları göz önüne alınmalıdır.

Ampül Sayısı : Projeksiyonlarda kullanılan Ampül ömrü önemlidir. 1000-10000 saat ömürlü ampüller mevcuttur.

Boyut :  Kullanılan yere ve taşıma yerine göre boyutlandırılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın