Sponsorlu Bağlantılar

Hijackthis Nedir ve Hijackthis Nasıl Kullanılır ?

5.210 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu yazımız’da Hijackthis konusu üzerinde duracağım. Hijackthis Nedir hakkında kısa bir bilgi verdik den sonra nasıl Hijackthis nasıl kullanılır bunun hakkında kısa video anlatım ile sizlere fikir sunmaya devam edeceğim.

Hijackthis Nedir ?

Hijackthis bir dedektör yazılım olarak görebiliriz bilgisayarımız üzerinde bulunan bilhassa tarayıcıları etkileyen zararlı kodları eklentileri temizlemek için kullanılan bir yazılımdır. Bazı form sitelerinde değişik açıklamalar halinde sunulmuştur bu program kullanmadan önce sistem yedeğinin alınması gerektiğini söyleyenler bile olmuştur. Yalınız şunu ifade edersek Hijackthis bir Antivirüs yazılımı değildir . Hijackthis programını kullanmak için biraz kayıt defteri düzenleyicisi hakkında bilgiye sahip olmanızda fayda vardır.

Çünkü yanlış bir kayıt defteri girdisini silerseniz programın çalışmasını engellemiş olur veya Windows işletim sistemi dosyasını silerseniz bilgisayarınızın açılmasını engellemiş olursunuz. Bunun için Sistem yedeği veya Kayıt defterinin yedeğini almanızda fayda olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Bununla ilgili olarak Kayıt Defteri yedeği Nasıl alınır konusunu buradan inceleyebilirsiniz.

 

Hijackthis Nasıl Kullanılır ? 

Hijackthis programını bir kurulum dosyası olarak yada Direk olarak çalıştıra bileceğiniz uygulama olarak kullanabilirsiniz. Hijackthis 400 kb boyutunda olan bu uygulamayı bilgisayarınıza kurup çalıştırabilirsiniz.

 

HijackThis Anlatım ;

 

Bu programı Direk Çalıştırmak için : ”  http://www.trendmicro.com/ftp/products/hijackthis/HijackThis.exe ” adresinden yada kurulum yaparak çalıştırmak için ise “ http://www.trendmicro.com/ftp/products/hijackthis/HiJackThis.msi ” adreslerinden bilgisayarınıza kurarak kuruyoruz.

Bilgisayarınıza kurulum yaptığınız Hijackthis program özelliğinde Backup ( Yedekleme )  özelliği olduğu için bu programı bilgisayarınıza kurmanızda fayda vardır. Backup özelliği sildiğiniz kayıt defteri girdilerini yedeklediği için bunu geri yükleyebiliyorsunuz )

Bilgisayarımıza yüklediğimiz Hijacktihs Programı ile tarama yapmak için Programı çalıştırdıkdan sonra Gelen Sözleşmeyi Kabul Ediyoruz ve Do a system Scan only  butonu ile Bilgisayarımızda kısa bir tarama yapıyor ve size Registry kayıtlarını listeliyor , Daha Sonra Save Log yazan kısma basarak Bu listeyi Log kayıt defterine kayıt ediyoruz.

Daha Sonra Bu Log kayıtını http://www.hijackthis.de/ sitesini açıyoruz ve Analyze Yazan kısma yapıştırıyoruz ve Analize yolluyoruz . Sistem Dosyaları onaylı kayıtların yanında Yeşil Ok tuşu belirecek Eğer sisteme zararlı ise kırmızı kutu gelecek ve bunları sileceğiz. Bu Kayıtları silmeden konu başında dediğimiz gibi Bilgisayarımızın Registry ( Kayıt Defterinin Yedeğini ) almamızda fayda vardır. Daha sonra bu kırmızı kutuları siliyoruz. Son aşamada bilgisayarımızın ayarlarını alması için bilgisayarımızı yeniden başlatmada fayda vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Hijackthis Nedir ve Hijackthis Nasıl Kullanılır ? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın