Sponsorlu Bağlantılar

Yazmaya karşı korumalı diski biçimlendirme

1.383 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda disk yazma korumalı biçimlendirilemiyor sorununda yazmaya karşı korumalı disk nasıl biçimlendirilir bu konu üzerinde duracağız.

Eğer flash bellek, hafıza kartı içine dosya atamıyor, yükleyemiyorsanız bellek yazmaya karşı korumalıdır. Bunun için sd kart yanında küçük çentiği oynadığınız da Lock ( kilidi ) açarak yazmaya korumayı kaldırarak içlemlerini yapabilirsiniz.

Bu konumuzda Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve daha eski Windows sürümlerinde yazma korumalı diske format atmak için bazı regedit ayarlarını yaparak biçimlendirme yani diski format atabilirsiniz. BU konuda aşağıda vereceğimiz ipuçlarını takip ederek sizde kendi bilgisayarınızda yazmaya karşı korumalı diski biçimlendirebilirsiniz.

YAZMAYA KARŞI KORUMALI DİSKİ BİÇİMLENDİRME WİNDOWS 10

Eğer yazmaya karşı korumayı kaldıramıyorsanız bu yöntem oldukça işinize yarayacaktır.

  • Windows + R tuşlarına birlikte basın
  • Çalıştır penceresi açılacaktır “exe” komutunu yazarak “kayıt defteri düzenleyicisi” açalım.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ adımlarını takip ediniz.

Burada “StorageDevicePolicies” adında bir klasör yoksa buraya yeni > anahtar > “StorageDevicePolicies” adında bir dosya oluşturuyoruz.

Buraya StorageDevicePolicies adında bir klasörü oluşturduk. Ardından diğer adımıza geçiyoruz.

Bu klasörü oluşturduk şimdi klasörün hemen sağında açılan boş yerde Yeni > DWORD ( 32 bit ) Değerinde yeni bir dosya açıyoruz.

Burada Yeni Değer #1 dosyasını faremizle açıyoruz. “ondalık” değeri 0 yazan yeri 1 değeri ile değiştiriyoruz ve tamam butonuna basıyoruz.

Şimdi bilgisayarımda yazma korumalı diskin üzerine gelerek “biçimlendir” ile artık yazmaya karşı korumalı diske format atabilir, biçimlendirebilirsiniz.

Bu konumuzda yazmaya karşı korumalı diski biçimlendirme işlemi “nasıl yapılır” konusunda siz takipçilerimize bilgi vermeye çalıştık.

Bu kadar adımları yapmaya gerek var mı? SD kartlarda kilit düğmesini oynamak yeterli diyebilirsiniz fakat bazen virüslerinde neden olduğu durumlarda bu işlem oldukça işe yarayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın