Sponsorlu Bağlantılar

WordPress kullanıcılar özelliği nedir

261 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda wordpress kullanıcılar özelliği nedir, ne işe yarar konusunda wordpress derslerinde bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

Bu özelliği admin paneli üzerinden “kullanıcılar” kısmından kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kullanıcılar özelliği ne işe yarar? Bununla ilgili olarak aşağıda konumuz dahilinde bilgilendirme yapacağız.

WP KULLANICILAR NEDİR

WordPress üzerinden kurulumu yaptınız ve super admin yani yönetici olarak belirlediğiniz bir kullanıcı hesabı mevcut. Bu hesap dışında içerik girmek, yazı yazmak için kullanıcı oluşturmak için yetki verdiğiniz veya yeni kullanıcı oluşturmak ve bu kullanıcılara rol olarak yani rütbe olarak görev verebilirsiniz.

Sizin dışında verdiğiniz yetkilendirme doğrultusunda görev verebilirsiniz. Bunu ilerleyen konularımızda anlatacağız. Eğer tek kullanıcı olarak administrator olarak kendiniz devam edecekseniz abone olmayı, üye olmayı ayrıca kapatarak devre dışı bırakabilirsiniz.

WORDPRESS YENİ KULLANICI OLUŞTURMA

WP yeni kullanıcı oluşturma işlemini için aşağıda adımları takip ederek içerik girmek, abone olmak veya yazar, editör, içerik sağlayıcı gibi kullanıcı oluşturarak yetki verebilirsiniz.

WP YENİ KULLANICI NASIL OLUŞTURULUR

Şimdi yeni bir kullanıcı oluşturmak için Wordperss admn paneli üzerinden “kullanıcılar” sekmesine giriyoruz.

WP kullanıcılar > yeni ekle kısmı üzerinden boş bir form sayfası açılacaktır. Burada kullanıcı oluşturmak için kullanıcı adı, e-posta adresi, tam ad ve soyad, varsa internet site adresi, parola ve en önemlisi bu kullanıcının ROLU ne olacaktır.

Burada rol olarak verdiğinizde yönetici olarak sadece kendinizi bırakmanızı tavsiye ederiz tüm yetkiler sizde veya başka bir ortaklı iş varsa diğer kişiye de yönetici olarak ayarlayabilirsiniz.

Yukarıda adımlarla kullanıcı oluşturuldu. Bu kullanıcının yetkilerini, rütbesini sonradan değiştirebilirsiniz.

KULLANICI ROLLARI – YETKİLERİ

Kullanıcılara verebileceğiniz yetkiler nelerdir, hangi yetkileri verebilirsiniz? Abone, içerik sağlayıcı, yazar, editör, yönetici olarak kullanıcılara rol atayabilirsiniz.

EDİTÖRLER; Sitenizde yazı yayınlayabilir, yazılmış yazıları kendi yazısını veya diğer yazılarda yönetebilirler.

ABONE; Bu kullanıcılar sadece yorum okuyabilir veya yorum yazabilirler. Bültenlerden haberdar olabilirler.

İÇERİK SAĞLAYICILARI; Yazdıkları yazıları direk olarak paylaşamazlar, yönetici veya editörler tarafından onaylanırsa yayına alınırlar.

YAZAR; WP kullanıcıları yazar olarak atarsanız sadece kendi yazılarını değiştirebilirler ve yönetebilirler.

YÖNETİCİ; Yönetici olarak tüm yetkileri elindedir. İstediklerinin yetkisini değiştirebilir, istedikleri içerikleri değiştirebilir veya yayına alabilir, kaldırabilirler.

WP KULLANICI PROFİL SAYFASINI DÜZENLEME

Kullanıcılar kendi hesaplarında düzenleme yapabilirler. Bilgi, e-posta ve birçok bilgi değiştirebilirler. Kullanıcı paneli üzerinden yönetim paneli renklerini değiştirebilirsiniz. Bu ayarı kullanıcılar > profiliniz üzerinden arka plan renklerini biyografi bilgilerini, fotoğraf, parola, dil ayarını değiştirebilirsiniz.

Kullanıcı parolasını tahmin edilmesi zor parola belirleyiniz. Bunun daha önceden hazırladığımız güçlü parola oluşturma yazımızı okuyunuz.

GRAVATAR HESABI AÇMA

Eğer yorumlarda renkli kullanıcı gravatar profili görünmesini istiyorsanız o zaman kullandığınız mail hesabınıza ait bir garavatar hesabı açabilirsiniz.

Bunun için gravatar hesabı açmak için “https://gravatar.com/ adresi üzerinden kendinize ait bir garavatar oluşturmak için hesap açabilirsiniz.

Bu konumuzda wp kullanıcılar nedir, kullanıcı oluşturma konularında bilgi vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorular için sayfamızın hemen altında yorumlardan bize yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın