Windows 10 Windows 11

Windows’da iki pencereyi yan yana tutturma

Windows’da iki pencereyi yan yana tutturma

Merhabalar, bu konumuzda Windows ekranında açtığınız iki pencereyi yay yana tutturma işleminin nasıl yapılacağını bilgi vereceğiz.

Snap olarak da adlandırılan “akıllı pencere” her iki pencereyi elle yeniden boyutlandırmaya gerek kalmadan otomatik olarak yan yana konumlandırmaya olanak sağlayan bir özelliğe sahiptir.

Açık pencereler arasında geçiş yapmak isterseniz ALT+TAB tuşlarını kullanabilirsiniz. Bu özellik Windows 7 ile başlayarak Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 olarak hala devam etmektedir.

WİNDOWS SNAP ETKİNLEŞTİRME

Windows 8 veya 10 ile çalışıyorsanız ilk önce bu ayarı etkinleştirmek gerekecektir. Başlat > Ayarlar > Sistem > Çoklu Görev > Çoklu Görev > Birden fazla pencere ile çalışma ayarlarına izin veriniz.

FAREYİ KULLANARAK PENCERELERİ TUTTUR

Farenizi kullanarak pencereleri tutturmak için aşağıda adımları kullanarak nasıl yapılmış hemen öğrenelim.

# ilk pencerenin üst başlık çubuğuna açarak sürükleyin, böylece fare işaretçinizin ekranınızın sol veya sağ tarafına ve ekranın yarın yarısını görünce pencereyi bırakın.

# ilk pencerenin görüntülemek istediğiniz diğer pencereyi seçin fare işaretçisiyle tutarak ekranın diğer yarısına yeniden boyutlana kadar tutun ve bırakın.

KLAYEYİ KULLANARAK PENCERELERİ YASLAYIN

# Açık pencereyi sol veya sağ konuma getirin bunu yapabilmek için Windows Tuşu + Sol tuşu veya Sağ tuşu kullanarak yapabilirsiniz.

# Bunu yaptıktan sonra diğer pencereyi de yine Windows tuşu + sol veya sağ tuş ile diğer pencerenin tam tersine ok tuşunu kullanarak yaslayabilirsiniz.

Windows Tuşu + TAB tuşu yardımı ile açık pencereler arasında geçiş yapabilirsiniz. Buradan iyi pencereyi sağlı sollu yaslamasını yapabilirsiniz. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL