Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8 : Dns Ön Belleği Nasıl Temizlenir.

666 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar sevgili ademocut.com takipçileri bu konumuzda DNS ( Domain Name System ) Ön belleği nasıl siliniyor bunun hakkında sizlere bilgi paylaşımı yapmak istiyorum. İlk önce Dns Ön belleği nedir bunun hakkında bilgi vermek istiyorum.

ilk önce sizden Win + R ile Çalıştır Penceresini açmanızı istiyorum buraya cmd komutu yazınız ve ipconfig /displaydns komutunu yazmanızı istiyorum.

dns ön belleğini temizleme

 

Bu komutu yazıp enterlediğiniz’de size bir çok sitenin adresini ve ip adresini gösterecektir. Buradaki adresler sizin o an ziyaret ettiğiniz Sitelerin Bağlantı noktalarıdır. Yani O siteye girdiğinizde ön belleğe alarak bir daha o siteyi ziyaret ettiğinizde hızlı bir şekilde açılmasını sağlamaktadır.

Bir siteye kolaylıkla girmek için Dns Adresini değiştirdiğinizde yine aynı sorunları yaşıyor iseniz Dns Ön belleğini boşlatmanız gerekmektesiniz. Eğer Dikkat  eder iseniz ve bundan sonra Dikkat ediniz ttnet arıza için geldikleride veya telefon ile size arıza düzeltmek için tarif ettiklerinde dns ön belleğini boşaltmasını isterler veya yaptırırlar.

Konumuzu fazla dağıtmak istemeden Windows 8.1 ve Windows 8 bu Aslında Tüm Windows Sürümleri içinde geçerlidir Dns Ön belleğini boşlatmak için ;

  • Win + R ile Çalıştır Penceresini açalım.
  • Açılan Dos Penceresine Cmd Komutunu yazalım.
  • Açılan Dos penceresine ipconfig /flushdns komutunu yazın ve enterleyin.
  • Böylece Dns Ön Belleğini Boşaltmış oluyorsunuz.
  • Kontrol için ipconfig /displaydns Komutunu yazın ve kontrol ediniz.

dns ön belleği boşaltma

 

Yukarıda örnek resimde olduğu gibi Dns Çözücü önbelleği başarıyla temizlendi. ile size bilgilendirme mesajı verecektir. siz tekrar temizlenip temizlenmediği hakkında kontrolunuzu yapınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın