Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 yüklü yazıları listeleme

72 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Windows 10 da yüklü yazıları görüntüleme konusunda destek vermeye çalışacağız.

Ekrandan yada herhangi bir belgeden yazı yazdırmak için kullandığımız printer veya Türkçe adıyla yazıları kullanabilmek için yazılara ait marka ve modeline göre sürücüleri yüklemek gerekmektedir. Bu sürücüleri yükledikten sonra bilgisayara tanımlı yazılardan çıktı alabilirsiniz.

Bilgisayarda yüklü yazıcıları listelemek şu şekilde sizlere yarar sağlayabilir; Bir ağ ortamında veya çoklu bir yazıcı ile çalışıyorsanız bilgisayarınızda tanımlı yazılara bakmak, listelemek bilgi amaçlı olarak yarar sağlayacaktır.

Bizimde bu konumuzda Windows 10 yüklü yazıları görüntüleme konusunda pratik olarak farklı yöntemlerle resimli anlatmaya çalışacağız.

WİN10 YAZICI LİSTESİ GÖRÜNTÜLEME

Aslında bu yöntem Windows 8 ve Windows 7 işletim sisteminde de çalışmaktadır. Son işletim sistemi olan Windows 10 konusu üzerinden anlatmaya çalışacağız.

Pc’de yüklü yazılar nereden bakılır? Bunun için hemen “denetim masası” üzerinden ilk önce anlatmaya çalışalım.

  • Denetim masası
  • Donatım ve Ses ( Aygıtlar ve Yazıcılar )

Yukarıda kullanılan yani sürücüsü tanıtılmış yazıları listelemektedir. Bunların üzerine gelerek isteğe göre “varsayılan yazıcı” olarak ayarlayabilir veya yazıcıyı paylaşıma açabilirsiniz.

Bunu ilerleyen konularımızda “varsayılan yazıcı nasıl ayarlanır” konumuzda işleyeceğiz. Şimdi burada yazıcı listesi olarak saten görebiliyoruz.

Bilgisayarda yüklü yazıları görmek için bu yöntem dışında birde dos komutu ile listeleyebilirsiniz. Yüklü yazılar nerede diye arayan kullanıcılar için ilk yöntem dışında dos komutunu kullanarak hemen nasıl yapılacağını görelim.

WİNDOWS 10 YÜKLÜ YAZILARI LİSTELEME

Dos komutunu açmak için Windows + R tuşlarına birlikte basarak “çalıştır penceresi” açıyoruz. Ardından çalıştır penceresine “cmd.exe” komutunu yazınız.

Dos komut satırına şu komutu yazınız “wmic printer list brief” komutunu tırnak işaretleri olmadan yazınız ve enter tuşuna basınız.

Yukarıda komutunu yazdığınızda bir önceki resimde gördüğünüz yazıların listelerini sıralamış olacaksınız.

Yukarıda da aynı yazıcıları listelemesini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece bilgisayarınızın hani yazıcıları kullandığını görebilirsiniz.

Bazı kullanıcılar yüklü yazıcılar nerede bulunur diye sorular sormaktadır ve böylece bu soruya cevap da vermeye çalıştık.

Bunun dışında bu yazıcıları direk olarak text dosyasına rapor olarak da alabilirsiniz. Bunun için yine dos komutuna “wmic printer list brief > “%userprofile%\Desktop\Printers.txt” tırnak işaretlerini kullanmadan yapıştırın yada yazarak kullanabilirsiniz.

Windows 10 yüklü yazıları listeleme bu şekilde bir rapor alarak veya listelemek suretiyle bakabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Yazıcı yazdırma hızı nasıl ayarlanır?

Bu konumuzda bilgisayarda yüklü yazıları görme, yüklenmiş yazıları listeleme konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Diğer tüm konular için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan sorunlarınızı, hatalarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın