Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 yazdırma kuyruğu temizleme

895 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Windows 10 işletim sistemi kurulu bilgisayarlar da yazdırma kuyruğu temizleme nasıl yapılır? bunu sizlere anlatmaya çalışacağız. Bilgisayarda yeni işletim sistemi olan Windows 10 kurulu bu sistem biraz karışık gibi görünse de menülerin sıklığı nedeniyle bazen kolay bir hal almaktadır.

Windows 7 işletim sistemine alışık olan kişilere bu sistem biraz karışık gibi gelmektedir. Bilgisayarda tanımlı, kurulu bir yazıcınız var buraya belge, dosyaları yazdırmak için gönderdiğiniz de kağıt sıkışmışsa yazdırılacak belgeler beklemede kalabilir.

Bazende yazıcı kapattığınız da yazdırma kuyruğunda hala bekleyebilir siz farklı bir şeyler yazdırmak için açtığınızda bu kuyrukta, sırada bekleyen yazılar çıkmaya başlayabilir. Bizim bu konumuzda yazdırma kuyruğu temizleme işlemi ile yazıcı hafızasını sıfırlama işlemi yapacağız.

Yazdırma Kuyruğu Temizleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sisteminde yazıcıya çıktı gönderdiğiniz de bu veriler “c:/windows/system32/spool/printers/” klasöründe depolanır. Depolanan bu verileri yazıcı buradan çekerek yazdırma sırasına alarak dosyaları, belgeleri yazıcıdan yazdırmaktadır.

Bunun için yazıcıyı kapatma, açma düğmesinden bile açsanız bir sonuç alamayabilirsiniz. Bilgisayarı yeniden başlatmak gerekebilir. Bu nedenle size aşağıda vereceğimiz dos komutu yardımı ile yazdırma kuyruğu temizleme işlemini gerçekleştirelim. 

  • yazdırma biriktiricisi temizleme işlemi gerçekleştirmek için win+r tuşlarına birlikte basıyoruz. 
  • Çalıştır penceresi açılacaktır, bu pencereye cmd komutu yazarak dos penceresini açıyoruz.
  • bu pencereye “net stop spooler” komutunu yazın ve enter tuşuna bastığınızda yazdırma hizmeti iptal olacaktır.

bu adımdan sonra yapmanız gereken işlem “c:/windows/system32/spool/printers/” adımlarını takip ederek printers klasörünü açarak tamamını siliniz. Böylece yazdırma biriktiricisi temizleme işlemini tamamlayarak yazıcı geçmişin siliyoruz. 

Yazıcı Yazdırma iptal etme ;

Diğer bir işlem ise yazıcıya gönderdiğiniz yazıları iptal etmek için Denetim Masası\Donanım ve Ses\Aygıtlar ve Yazıcılar adımları üzerinden varsayılan yazıcı üzerine gelerek fare yardımı ile açınız ve orada beklemede olan gönderilmiş yazıcı üzerine fare ile gelerek sağ tuşla iptal etmek olacaktır.

yazıcı biriktiricisi geçmişini temizleme konusunda yazdığım konuyu incelemenizi tavsiye ederim. Burada önceden sizler için hazırladığım konuyu inceleme şansınızı bulabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın