Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 uzak masaüstü ayarları nasıl yapılır

487 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Windows 10 işletim sisteminde uzak masaüstü ayarları nasıl yapılır, ayar yapılandırması konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Uzak masaüstü veya diğer adıyla remote desktop protokol uzak bilgisayarlara 3389 portuyla bağlanarak karşıdaki bilgisayarın masaüstüne bağlanarak aynen kendi bilgisayarın gibi kullanmak diyebiliriz.

Bu uzak masaüstü ayarlarını yapılandırmak içinde bilgisayarınızda bazı ayarlara izin verilmesi gerekmektedir ki bağlanabilesiniz. Genel de olarak günümüzde bu işi üçüncü parti yazılımlarla yani teamviewer ya da ammyy admin ya da alpemix, radmin gibi programlar ile halledilmektedir. Fakat bu programlar lisanslı sürümleri nedeniyle para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Windows böyle bir özelliği olduğu için hiç ücret ödemeden sizde Win10 işletim sistemlerinde karşı bilgisayarı kontrol etmek için bağlanabilirsiniz. Bu konumuzda Win10 uzak masaüstü ayarını yapmak konusunda aşağıda adımlarla gerekli izinleri vererek sizde gerçekleştirebilirsiniz.

WİNDOWS 10 UZAK MASAÜSTÜ AYARINI YAPMA

Windows 10 uzak bağlantı nasıl yapılır? Hemen aşağıda adımlarla sizde bilgisayarınız ve karşı bilgisayar üzerinde ayarları yerine getirerek gerçekleştirelim.

  • Bilgisayarım simgesi üzerinde farenin sağ tuşu ile “özellikler” kısmına giriniz.

Yukarıda örnek resimde gördüğünüz gibi Win 10 uzak bağlantı ayarları kısmına giriyoruz ve bağlantı için izinleri vereceğiz.

Yukarıda işaretli olan adımlarda “bu bilgisayara uzaktan yardım bağlantılarına izin ver” işaretli olup olmadığı önemli değildir bu uzaktan yardım ayarlarıdır bunu sonradan sizlere anlatacağız.

WİNDOWS 10 UZAK MASAÜSTÜ AYARLARI

Menüsünde “bu bilgisayara uzak bağlantıya izin ver” adımları menüsünde izin veriniz. Bu izinleri yapılandırdıktan sonra gerektiğinde bu bilgisayar bağlanma iznini vereceğiniz kullanıcıları seçmek için “kullanıcıları seç” kısmından kullanıcı izinlerini ayarlayabilirsiniz.

Windows 10 uzak masaüstü ayarı nasıl açılır yukarıda adımlarla kullanıcı ekleme ve gelişmiş ayarları kullanarak bir kullanıcı eklemek üzere güvenliği üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Fakat önemli değil diyorsanız bu adımlara gerek yoktur.

TAVSİYE VİDEO;

Yukarıda ayarı basit düzeyde gerçekleştirebilirsiniz. Bazı sistem uzmanları 3389 portu erişimini bilgisayar korsanlarına karşı değiştirmektedir. Bizde bu konuda sizlere uzak bağlantı 3389 portu nasıl değişir yazımızı okuyarak sizde port değiştirme konusunda inceleyebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Uzaktan yardım nasıl yapılır

Bu konumuzda Windows 10 uzak bağlantı ayarı nasıl yapılır konusunda sizlere destek vermeye çalıştık.

Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlardan sorularınızı bizimle paylaşabilir veya diğer tüm konularda bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bize sorunlarınızı iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın