Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 “dizin adı geçersiz” hatası ve çözümü

14.687 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda Windows 10 dizin adı geçersiz hatası, sorunu konusunda çözüm yolu arayacağız. Windows 10 yeni bir işletim sistemi olduğu için bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Aslında dizin adı geçersiz sorunu sadece bu işletim sistemine ait değil.! Windows 7 , Windows 8.1 ve diğer işletim sistemlerinde de yaşanabilmektedir.

Dizin adı geçersiz hatası, bir program yada bir partition ( bölüme ) erişim için açtığınızda bu dizin bölümüne, dizin adına erişememe sorunu yaşamaktadır. Program çalıştırmaya kalktığınız da dizin veya dosya adı geçersiz. Lütfen dizin ve dosya adının doğru olup olmadığını denetleyin. uyarısı ile karşılaşırsınız.

Windows 10 dizin adı geçersiz hatası nasıl çözülür?

dizin adı geçersiz sorunu, aşağıda vereceğimiz ipuçları ile bu sorunu çözmeye çalışacağız. Aşağıdaki adımları teker teker denemekte fayda vardır.

  • Bilgisayar içine girerek disk bölümlerinin isimlerini kontrol ediniz, bu isimlerde bozulma var mıdır? kontrol ediniz.
  • Bozuk bir harddisk ( sabitdisk ) yapısı nedeniyle hdd kontrol etmek gerekecektir. Bunun için win+r tuşlarına birlikte basarak çalıştır penceresini açınız. Buraya cmd.exe komut dosyasını yazarak dos komut penceresini açıyoruz. Buraya şu komutları yazarak sabit disk yada harici diski taratın.
  • chkdsk C: /f komutunu yazarak disket’de bozuk yer varsa düzeltmeye çalışacağız. Kırmızı renkli olarak yerde erişim sorunu yaşanan alanın ismini yazabilirsiniz.
  • Bilgisayar’da disk birleştirmesi yapmayı deneyiniz. disk birleştirme ( defrag ) nasıl yapılır? konusunu ayrıca inceleyiniz. 
  • Birleştirme sonrası tekrar dos penceresini açıyoruz ve disk düzeltme komutunu yazarak diski düzeltmeye çalışalım.  komut sfc /scannow komutudur.

Yukarıda Windows 10 dizin adı geçersiz sorunu çözmeye çalıştık, bu sorunla ilgili hala problemler devam ediyorsa bilgisayar diskine temiz bir kurulum yapmak icap edebilir. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Windows 10 “dizin adı geçersiz” hatası ve çözümü (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Uzun ve geçersiz dosya isimlerinde de bu hatayı verebiliyor. Dizin adı geçersiz hatasını… İlk önce bu kontrol edilirse boşu boşuna diğer işlemlerle vakit kaybedilmemiş olur.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın