Sponsorlu Bağlantılar

Format sonrası pil ( batarya ) ömrü kısaldı

757 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda farklı bir sorun olan , format sonrası pil süresi, pil ömrü kısalması hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Siz değerli site takipçilerimiz ve soru & cevap üzerinden bize gönderdiğiniz sorulardan biri olan batarya süresi neden kısalmaktadır? bunun gibi teknik sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Genel’de dizüstü pc ‘lerde ( laptop ) kullandığımız bataryalar zamanla ve sürekli elektrik akımı ile kullanıldığında pil süresi kısalmaktadır. İlk alındı 2 , 3 saat ömrü olarak bataryalar zamanla yarım saat’e sonrada elektrik şebekesinden aldığı destek ile çalışmaya başlar bunlarında bir kullanım süresi olduğu için alacağımız tedbirler bu süreyi biraz daha uzun tutabiliriz. Batarya süresi nasıl uzatılır? bununla ilgili konumuzu ayrıca okuyabilirsiniz.

Peki sizden gelen sorumuzda şu şekilde yer almaktadır, format attım ve Windows 10 işletim sistemi yükledim yarım saat’den fazla giden pil süresi 1 dakika’ya düştü bu sorun neden kaynaklanmaktadır? sorusuna bizde cevaben ;

Format Sonrası Pil Ömrü Kısaltması ;

Konu başında dediğimiz gibi pilin bir kullanım süresi vardır, bu zamanla tükeneceğini göz önünde tutmalıyız, Sizin kullandığınız işletim sistemi Windows Xp gibi bir sürüm kullanıyorsunuz ve Windows 7 veya üst versiyon kullanımı olan Windows 8.1 , Windows 10 gibi işletim sistemine terfi ettiğiniz de bu işletim sistemlerinde görsel öğeler, efektler , hareketli temalar yani kısaca görsellik fazla olacağı için güç tüketimi fazla olması nedeniyle ilk kullandığınız batarya süresi gibi olmayacaktır.

batarya ömrü eğer bu şekilde azaldıysa ne yapmak gerekir? bunun için yapacağımız adımlar pil süresini o kadar fazla uzatmaz ama bir nebze biraz daha rahatlatmaktadır. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamakta fayda sağlamaktadır.

  • Denetim Masası/Güç Seçenekleri bu alanda tercihleri değiştirebilirsiniz, performans şeklinde olarak ayarınızı Dengeli veya Tasarruf şeklinde veya ayrıca kişileştirme şeklinde kendiniz ayarlayabilirsiniz.
  • pil ömrü‘nü uzatmak için tema ayarını arka planı siyah olacak şekilde klasik bir tema ile değiştirin. 
  • Ekran Parlaklık ayarını biraz daha düşük bir ayarda çalıştırınız. Böylece batarya ömrü uzun süre gitmesinde fayda olacaktır.
  • Eğer pil ömrü yine kısa zamanda bitmeye yüz tutuyorsa artık yeni bir batarya almanın zamanı geldiğinin bir işaretidir. Bu nedenle batarya satın alınması gerektiği için artık sizi farklı bir konu başlığı beklemektedir, hangi batarya daha iyi tavsiye edeceğiniz bataryalar? konu başlığı ayrıca araştırabilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın