Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 başlangıç uygulamalarını kapatma

1.172 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Windows 10 başlangıçta çalışan programlar nasıl kapatılır konusunda sizlere bilgi vermeye çalışmıştık. Daha önceki konularımızda başlangıçta çalışan programları sonlandırma konusunda bilgilendirme yapmıştık.

Şimdi Win10 başlangıç programları kapatmak için bu işlem nasıl yapılır, nasıl yapılmış tarzında konumuza başlamadan önce biraz önbilgi vermeye çalışacağız.

Bilgisayarın açılışında devreye giren arka planda çalışmaya başlayan sistem dosyaları ve sizin belirlediğiniz görevlendirilmiş programlardır. İşletim sisteminin açılışında görevlendirilen bu programlar açılışta ne kadar fazla olursa bilgisayarın açılış süreside o kadar geç olacağı için bazı kullanıcılar bu durumdan rahatsız olmaktadır.

Hal böyle olunca açılışta gereksiz ne kadar program varsa bunları sonlandırarak kapatmak gerekecektir. Sizde Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız aşağıda adımlarla başlangıç da açılan programları kapatalım.

BAŞLANGIÇ PROGRAMLARI KAPATMA WİNDOWS 10

 Konunun başında da dediğimiz gibi bilgisayarın açılış süresini kısaltmak için bu başlangıç programlardan gereksiz olanları sonlandırarak kapatalım. Bu konuda resimli anlatım ve video anlatım ile bu işlemin nasıl yapılacağına dair hemen bilgi vereceğiz.

Masaüstünde Görev çubuğu üzerinden faremizin sağ tuşu ile gelerek “Görev Yöneticisi” yazan kısmından görev yöneticisini açıyoruz. Ya da görev yöneticisi açma kısayolu CTRL+SHİFT+ESC tuşlarına birlikte basarak da açabilirsiniz.

Görev Yöneticisi panelini açtığımızda Başlangıç sekmesine giriyoruz. Burada bilgisayarın açılışında çalışan programları görmektesiniz. Açılışta çalışan programları kapatmak istediğiniz programın üzerine geliyoruz ve faremizin sağ tuşu ile “devre dışı bırak” diyerek bu programı iptal ediyoruz.

Yukarıda adımlarla Windows 10 açılışta çalışan programlar nasıl kapatılır konusunda yukarıda resimli bilgi vermeye çalıştık. Birde aşağıda video anlatım ile konumuzu pekiştireceğiz.

BAŞLANGIÇDA ÇALIŞAN PROGRAMLARI SONLANDIRMA

Başlangıçta çalışan programları kapatmak için önceleri farklı arayüz ile girilmekteydi. Windows 10 işletim sisteminde görev yöneticisine bu işlem taşınmıştır.

Windows Tuşu + R tuşlarına birlikte basarak “çalıştır” penceresine “msconfig” komutunu yazarak başlangıçta açılan programları bu alandan kontrol edebiliyordunuz. Şimdi buradan görev yöneticisine ulaşabilirsiniz.

Bu konumuzda Windows 10 başlangıçta açılan programları kapatma konusunda bu işlem nasıl yapılır, nasıl yapılmış konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle iletişime geçerek sorunlarınızı, hatalarınızı bizimle paylaşabilir veya diğer bilgisayarla alakalı sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan soru sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın