Sponsorlu Bağlantılar

İşlemci { CPU } Çekirdek sayısını öğrenme

2.994 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayarımızın temel bileşenlerinden, en önemli donanımlarından işlemci çekirdek sayısını bulma konusunda sizlere farklı yöntemlerle nasıl bulunur, nasıl öğrenilir konusunda bilgilendirme vermeye çalışacağız.

Bilgisayara meraklı olan, ilgisi olan kullanıcılar için işlemcinin çekirdeğini öğrenmek bazen merak konusu olabilmektedir. Daha önceki konularımızda işlemci marka ve modeli nasıl öğrenilir konusunda bilgi vermiştik.  Bu konumuzda bilgisayarda kullandığınız CPU çekirdek sayısını öğrenmek aşağıda adımlarla sizde elinizin altındaki bilgisayarın işlemci çekirdek sayısını bulabilirsiniz.

İŞLEMCİ ÇEKİRDEK SAYISINI BULMA

  • YÖNTEM;

Bazı kullanıcılar bilgisayarım üzerinden farenin sağ tuşu > özellikler kısmından girerek bilgisayarın markasını ve modelini aynı zamanda kaç GHZ hızında olduğunu görebilmektedir. Fakat bu alandan çekirdek sayısını maalesef göremezler.

Yukarıda adımlarla işlemci yazan yerde bilgisayarımın intel(r) core(tm) i5-6400 cpu @ 2.70 ghz hızında olduğunu görebilir ama çekirdek sayısını yazmadığı için bu modeli internet üzerinden araştırarak çekirdek sayısını bulabilirsiniz.

Netten bakıldığında 4 çekirdek olduğunu araştırarak bu yöntemle bulabilirsiniz. Bu internet üzerinden araştırarak çekirdek adedini bulabilirsiniz.

  • YÖNTEM;

Bilgisayar çekirdek sayısını bulmak için diğer kullanacağımız yöntem olarak “görev yöneticisi” üzerinden bulmak olacaktır. CTRL + SHİFT + ESC tuşlarına birlikte basınız ve görev yönetici panelini açınız.

Görev yöneticisi “Performans” sekmesinden “işaretli alanda “Çekirdekler” yazan kısımda bilgisayar ait çekirdek sayısını görebilirsiniz.

  • YÖNTEM;

Bilgisayar kaç çekirdekli bunu öğrenmek için kullanacağımız yöntem komut satırına yazacağımız kod ile bulabiliriz. Windows Tuşu + R harfine birlikte basarak çalıştır penceresini açacağız.

Çalıştır penceresine “msinfo32” komutunu yazınız ve enter tuşuna bastığınızda kısa bir sürede sistem bilgilerini toplayarak size “sistem bilgisi” panelinde işlemci hakkında bilgi verecektir.

Yukarıda işlemci yazan kısımda bilgisayarımızın işlemcisinin kaç çekirdek olduğunu yazmaktadır. Böylece işlemci çekirdek sayısı öğrenme kodu ile sizde bulabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz metotlarla bilgisayarın çekirdek sayısını öğrenmek için kullanabilirsiniz. Bununla ilgili olarak kullanabileceğiniz programlarda mevcuttur.

PC KAÇ ÇEKİRDEKLİ NASIL BAKILIR WİN10

İşlemci kaç çekirdek kullanıyor program olarak kullanabileceğiniz son derece başarılı yazılımlardan biri olan CPU-Z yazılımı bu iş içinde kullanabilirsiniz.

Pc kaç çekirdek nasıl bakılır Win7 de aynı metotlarda kullanabilirsiniz. Bu konumuzda İşlemci kaç çekirdek öğrenme konusunda bilgi vermeye çalıştık.

TAVSİYE VİDEO

Konumuzla alakalı sorular için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın