Sponsorlu Bağlantılar

Türkçe Q klavyede Rusça Ben harfi я nasıl yazılır

760 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda klavyede olmayan özel işaretler nasıl yapılır konusunda sizlere Kırıl alfabesinde Rusça ben harfini temsil eden işaretin nasıl yazılacağına, nasıl yapılacağını bu yazımızda sizlere anlatacağız.

Daha önce klavyede özel işaretlerin nereden ve nasıl yapılacağını sizlere anlatmıştık, bunun için ascii kod tablosu ve karakter eşlem tabloları kullanılarak yapılması gerektiğini sizlere izahını etmiştik. Bu konumuzda Türkçe Q veya Türkçe F klavye kullanmasanız halinde de yapabileceğiniz sizlere ipuçları vererek anlatacağız.

RUSÇA BEN HARFİNİN İŞARETİNİ YAPMA

Rusça Ben kelimesinin okunuşu “ya” kelimesidir ve bunu temsil harf kırıl alfabesine göre ters R harfidir. Bu da Türkçe klavyede olmamaktadır. Bunun için yine karakter eşlem tablosu kullanarak veya Google translate yani dil çevirici klavyesini kullanarak da yapabiliriz.

Ters R harfini yapmak için karakter eşlem tablosunu açarak hemen oradan kopya ve yapıştır ile bu işlemi gerçekleştirebiliriz.

  • Windows Tuşu + R tuşlarına birlikte basarak çalıştır penceresini açınız.
  • Çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazarak enter tuşuna basınız.
  • Karşınıza yüzlerce sembolü barındıran karakter eşlem tablosu açılacaktır.

Rusça ben kelimesi karşılığı ters r harfi için yazı tipini “Arial” olarak ayarlayınız ve U+044F karakter kodu olarak Unicode’a git yazan yere 044F karakterini yazdığınızda kolaylıkla bulacaksınız.

Buradan ters r simgesi için seç ve kopya я olarak harfi kopyalamasını gerçekleştiriyoruz ve istenilen alanda excel, word, metin belgelerinde kullanabilirsiniz. Bunun dışında Rusça kelime olarak harfi aşağıdan da kopyalayarak istenilen alanda kullanabilirsiniz.

я

Bir başka kolay yolda Google dil çeviriciyi kullanarak yapabilirsiniz. Bunun için “https://translate.google.com.tr” adresi üzerinden Google dil çeviriciyi açarak buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Türkçe ben yazdığınızda Rusça karşılığı olarak gelen kelime я

 Harfi olarak kopyalayabilirsiniz. Bunu istenilen alanda kullanarak yazılarınıza eklemesini yapabilirsiniz.

Bu konumuzda Rusça ben harfi, ters r harfi sembolü, işaretinin nasıl yapılacağına dair bilgiler vermeye çalıştık. Bu konumuzla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın