Sponsorlu Bağlantılar

türk telekom dns adresleri nedir?

1.554 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Türk Telekom dns adresleri nelerdir, Türk Telekom dns adresi konularında sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Bu konuya başlamadan önce dns adresi ne işe yarar? Bunun hakkında bir ön bilgi verdikten sonra Türk Telekom’a ait dns adresi numaraları vereceğiz.

DNS ADRESİ NE İŞE YARAR?

Dns adresleri ( Domain Name System ) bir isim çözümleme servisidir. İp adresinden domain ismini, domain isminden de ip adresi çözümlemesi yapan bir servisdir.

Daha önceki konularımızda dns nasıl kurulur? Bunu yazımızda anlatmıştık. Web sitelerin birer ip adresi ve birer de domain adı vardır buna örnek verirsek ademocut.com sitesi ve buna ait 185.22.187.13 adresi gibi bir siteye gireceğiniz zaman ip adresi akıllarda kalmaz fakat ademocut.com olarak herkesin aklında kalacağı için ip adresini bilmeseniz bile domain adından kolaylıkla girebilirsiniz.

Buna farklı bir örnek arkadaşınızın cep telefonu telefon rehberine adı, soyadı ve telefon numarası ile kayıt edersiniz. Telefon numarasını bilmediğiniz için ise adını rehberden aratarak bulup aramayı öyle gerçekleştirebilirsiniz. İşte bu işleme dns adı verilmektedir. İsim çözümleme işlemini bu servis yapmaktadır.

DNS ADRESİ NEDEN DEĞİŞTİRİLİR?

Dns serverler büyük ağlarda bulunurlar ve bu servislere siteler kayıt edilmiştir. Eğer bir site engellemesi varda dns’lerden kısıtlama yapıldığı için engelli sitelere girmek için dns adresi değiştirerek girmek için farklı dns adreslerini kullanmak gerekir.

Sizde TTNET den veya Türkiye’de internet sağlayıcısından aboneliğiniz varsa Türk Telekom dns adresi kullanılmaktadır. Burada engellenen bir site varsa güncel başka dns adresleri kullanılabilir. Google dns adresi popüler olduğu için söylüyorum 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 ip adresleridir.

WİNDOWS 10 DNS ADRESİ NASIL DEĞİŞİR?

Yukarıda dns adresi nasıl değişir? Bunu konumuzda öğrenebilirsiniz. Asıl konumuza geldiğimiz de Türk Telekom adresleri nelerdir konusunda bilgi verelim.

GÜNCEL TÜRK TELEKOM DNS ADRESLERİ

195.175.39.49

195.175.39.50

Yukarıda güncel dns adresleridir. Eğer sistemi otomatik ve otomatik dns adresi olarak algılarsanız internet sağlayıcı kendi dns adresini güncelleyecektir. Bu konumuzda Türk Telekom dns adresi güncel konusunda bilgi vermeye çalıştık. Bununla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın