Sponsorlu Bağlantılar

Domain Name Server Nedir & Dns Server Kurulumu?

1.301 views
Sponsorlu Bağlantılar

Dns Server Nedir?

Dns Server Bir isim çözümlemedir kısa basit bir dil ile açıklayacak olursak ; Web sitelerinin iki ismi vardır birincisi  karakter isim olarak yani  ademocut.com   gibi  diğeri ise bu adresin birde numaratik olarak yani ip adresi vardır  88.568.25.xx gibi   yani  ademocut.com = 88.568.25.xx  gibi

devamlı kullandığımız web sitelerinin isimlerini bilebiliriz hep aklımızda olan isimlerdir ip adresleri rakamsal olduğu için aklımızda zor tutarız  tarayıcının adres çubuğuna  ademocut.com  yazdığımızda web adresimizi açar eğer ki  bunun ip adresini biliyorsak bu ip adresini yazdığımız da da aynı web sitesi açılacaktır işte burada bu isim çözümlemesini yapan server Dns Server denir bunun görevi ise budur.

Dns Server Nasıl Kurulur ;

Cep telefonunuzda onlarca  cep telefonu ve bunları hatırlamanız için bir isim yazılır  Adem ÖCÜT yazdığınızda karşısına bir cep telefonu çıkar , cep numarasını bilmiş olsaydınız isim yazmanıza gerek yoktu isim yazıp aradığınızda cep numarası gelmektedir ve aradığınızı bulmaktayız. İşte Dns server’de bu    isim > numara  ve  numara > isim   çözümlemesini yapmaktadır. dns nasıl kurulur, domain name server nasıl kurulur, bunlar hakkında video ile sizlere bir anlatım yapmaya çalıştım. dns kurulumu ile ilgili Server Sistemlerine kurulum hakkında sizlerde konu hakkında sorularınız olursa yorumlar bölümünden gönderebilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın