Sponsorlu Bağlantılar

dns adresi neden değiştirilir?

489 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, daha önceki konularımızda hep dns adresi nasıl değiştirilir? Konularını anlatmaya çalışmıştık. Bu konumuzda bundan biraz farklı olarak dns adresi neden değiştirilir merak eden arkadaşlara bunu elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız.

DNS NEDİR?

Dns açılımı ( domian name system ) bir isim çözümleme servisidir. Web sitelerin birer ip adresi ve domain isimleri vardır. Buna şöyle örnek verelim domain adı = ademocut.com buna ait ip adresi olarak da 185.22.187.131 karşılık gelmektedir. Siteye gireceğiniz zaman ip adresini ezbere bilemediğiniz için ademocut.com yazarak her yerden ulaşabilirsiniz.

Sitelerde bu dns adresine satın aldığınız hosting firmaları tarafından kayıt ettirilir ve siteleriniz aramalarda çıkmaya ve erişmeye başlanır. Konumuz olan dns adresi neden değiştirilir? Merak edenler için hemen anlatmaya çalışacağız.

DNS ADRESİ NEDEN DEĞİŞİR?

Hemen ilk başta akıllara saten yasaklı sitelere girmek için dns adresi değiştirilir cevabı gelmektedir. Dns adresi olarak en güncel dns adresleri;

LEVEL3

Birinci Dns = 209.244.0.3

İkinci Dns = 209.244.0.4

GOOGLE

Birinci Dns = 8.8.8.8

İkinci Dns = 8.8.4.4

OPENDNS

Birinci Dns = 208.67.222.222

İkinci Dns = 208.67.220.220

VERİSİNG

Birinci Dns = 64.6.64.6

İkinci Dns = 64.6.65.6

TÜRK TELEKOM DNS

195.175.39.49

195.175.39.50

Yukarıda popüler dns adresleri mevcuttur. Ülkemizde Türk Telekom dns adresleri kullanılmaktadır. Yerel Mahkemelerce yasaklanan ve erişimi engellenen web siteleri Türkiye’de Wikipedia örnek verelim Türk Telekom dns sunucuları tarafından engellenmiştir. Kullanıcı bu siteye girmek istediğinizde ise Türk Telekom dns adresini kullanmayarak farklı dns adresini kullandığında ise bu siteye erişim sağlanmaktadır. Bu nedenle dns değiştirme ihtiyacı duymaktadır.

DNS NEDEN DEĞİŞTİRİLİR

Diğer bir konu ise mevcuttur DHCP tarafından atanan ip adresi ve dns servisi ağ yoğunluğu nedeniyle yavaş hizmet vermeye başlar ve siteler yavaş açılmaya başlanır. Sizde dns adresini değiştirmek suretiyle sitelerin daha hızlı cevap vermeleri için dns servisini değiştirmeyi düşünürsünüz.

DNS NASIL DEĞİŞTİRİLİR WİNDOWS 10

DNS NEDEN DEĞİŞTİRİLİR?

Konumuzu özetlemek gerekirse yasaklı sitelere girmek için, yavaş siteleri hızlı açmak için dns adresi değiştirilir.

Yukarıda konumuz hakkında sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bize tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

dns adresi neden değiştirilir? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın