Sponsorlu Bağlantılar

Tek Bilgisayara Çift Monitör Nasıl Bağlanır..?

14.812 views
Sponsorlu Bağlantılar

Kullandığımız Bilgisayarımızdaki Ekranı paylaşarak iki Monitör yapacağız ve görüntüyü dağıtacağız Bunu Nasıl Yapabiliriz ? Bunu Yapmakta aslında hiç bir zorluk yok bunu yapmakta oldukça kolaydır.

Dizüstü veya Masaüstü Bilgisayarınızdaki birden çok ekranı tek bilgisayara bağlayarak görüntü alma sayısını çoğaltmak için kullanacağımız işlem Bilgisayarımız üzerinde bulunan Dvi veya vga bağlantı noktası ile ekranımızı çoğalta biliriz.

vga bağlantı kablosu

Masaüstü Bilgisayarımız var bu bilgisayarımızdan iki monitör için görüntü alacağız bunun için Monitörün bağlantı kablosunu yani Fvg-05 kablosunu Bilgisayarımızın Ekran kartı üzerinde bulunan Vga çıkış yerine bağlayalım.

ekran kartı çıkışlar

 

Vga Bağlantı çıkışına bağlıyoruz ve bağlantı vidalarını sıkıyoruz. Monitörün ilk bağlantısını yaptık şimdi ikinci yani monitörü Dvi Çıkış bağlantısına bağlayalım. Bunun için pin sayısını göz önüne alarak bunu kablo ile bağlıyoruz.

dvi bağlantı kablosu

 

 

Burada Yaptığımız işlemler Masa üstü bilgisayardan iki görüntü almak için Monitör bağlantılarını gerçekleştirdik şimdi bunun nasıl ayarlanacağını gösterelim.

Eğer Windows 8 işletim sistemi kullanıyor iseniz monitörleri otomatik olarak algılayacaktır. İşletim Sistemini Windows 7 kullanıyor iseniz ;

Başlat > Denetim Masası > Görüntü > Sağ Menüde Çözünürlüğü Ayarla Yazan yere giriyoruz.

ekran monitör görünürlüğü ayarlama

 

Burada ikinci monitör görünmüyor ise Algıla yazan yere basıyoruz ve ikinci monitör gelmesini bekliyoruz.

ekran görüntü dağıtma

 

Bende ikinci monitör görünmediği için böyle çıkmaktadır. Sizde ikinci ekranda gelecektir. Şimdi Fareniz ile ekran sağa solu çekerek görüntülerinizi ekranlara dağıtabilirsiniz. Örnek verirsek bir tarayıcı açın ve bu tarayıcı diğer ekrana çekmek için sağa – solu çekin böylece ikinci ekranı kullanmış olacaksınız.

İkinci Ekran ( Monitör ) Dizüstü ( laptop ) Bilgisayarda Nasıl Dağıtılır ? 

Dizüstü bilgisayarda saten ekranın biri üzerinde olduğu için diğer ikinci bir ekran bağlayarak bu görüntüyü dağıtmış olacağız. Bunun için laptop bilgisayar üzerinde VGA ve çoğunda HDMI  bağlantı noktaları vardır.

dizüstü-laptop bilgisayar ekran kartı çıkışları

 

Yukarıda örnek resimde olduğu gibi Ekran yani Monitörün görüntü girişine uygun bağlantı kablonuzu dizüstü bilgisayara bağlayınız . Bu bağlantıları sağladık dan sonra yukarıda adımları izleyerek veya bilgisayarınızın işletim sistemi bunu otomatik olarak da algılar Başlat > Denetim Masası > Görüntü >Çözünürlüğü ayarla kısmından ayarlarını yaparak Görüntü dağıtmış olursunuz.

Böylece Kullandığınız Bilgisayar iki monitör kullanarak iki ekran çalışarak birinde sinema veya video izleyebilir diğerinde ise İnternet’de sörf yapabilirsiniz.

 Harici Ekran Kartı ;

Bunun Dışında dizüstü veya Masaüstü bilgisayarlarda piyasadan satın alacağınız Harici Ekran kartları ile bir çıkıştan iki görüntü alacağınız adaptörler ( Ekran kartı ) alabilirsiniz. Bunun için İnternet üzerinden araştırdığınızda ” Harici Ekran Kartı ” e-ticaret üzerinden 350 TL civarında bir rakam ile alabilirsiniz.

harici ekran kartı

 

KVM Swich ;

Bunun dışında iki bilgisayarı olup da bir monitörden görüntü almak isteyenler için piyasada satılan KVM Swich adaptörleri işinizi görecektir.

kvm swich adaptörü

 

Bir Bilgisayarınız var birde güvenlik kamerası bunu aynı monitör üzerinden kullanacak iseniz veya buna benzer bir şekilde bu kullanım adaptörü idealdir. Piyasada 20 TL ile 300 TL kadar fiyat aralığı vardır.

Tags – Etiketler ;

Bilgisayarda birden fazla monitör bağlama , çift ekran bağlama , çift monitör bağlama , iki ekran bağlama , Bilgisayar iki ekran nasıl bağlanır , bilgisayara çift ekran bağlantısı , iki görüntü nasıl alınır , çift görüntü

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Tek Bilgisayara Çift Monitör Nasıl Bağlanır..? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. iyi günler
    lenoV520s serisi bir masaüstü bilgisayarım var monitörlerimin ikisinde de HDMI girişi yok VGA girişi kasadan HDMI çıkışını aldım VGA dönüştürücüsü ile görüntü bir ekrana geldi diğer ekrana da VGA dan çıktı alıp doğrudan VGA girişine taktım fakat görüntü gelmedi…

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın