Sponsorlu Bağlantılar

Statik ve dinamik ip adresi nedir arasındaki fark nedir?

751 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda statik ip adresi ile dinamik ip adresi arasında farkları sizlere bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

İp adresi internetten ortamında veya aynı ağ, network ortamında bir birleriyle haberleşmesi için kullanılan bir protokoldür. Her bilgisayarın bir iç ve dış ip adresleri mevcuttur. Bu iç ağlara internal ip ve dış ip adreslerine external ip adının verildiğinde buradan söyleyelim.

İp adresleri birde statik ip adresi ve dinamik ip adresi olmak üzere kendi arasında da ikiye ayrılmaktadır. Bizde bu ip adresleri arasında farkları sizlere bu yazımızda anlatarak farkına varacaksınız.

DİNAMİK İP ADRESİ NEDİR

İlk önce yazımıza dinamik ip adresi nedir bunu açıklayarak başlayalım. Dinamik ip adresi diğer adıyla değişken bir ip adresi olarak da bilinmektedir.

İnternetten sağlayıcısı TTnet, Turkcell, Vodafone, Uydunet ve diğer adını sayamadığımız internet sağlayıcısına abone olduğunuzda size özel bir şey istemediğiniz sürece size dinamik ip adresi kullanacağınız abonelik verirler.

Bu değişken ip adresi 8 gün kiralama ile kullanılır yani siz modemi sürekli açık halde tutsanız bile bu ip adresi 8 gün sonra kendiliğinden değişecektir. Bu süreyi siz modemi kapatıp açtığınızda ip adresiniz yine DHCP aracılığı ile farklı bir ip adresi alacaktır.

Yani ip adresiniz değişeceği için değişken ip adresi olan dinamik ip adresi olarak adlandırılan ip adresleri kullanacaksınız.

Eskiden chat programlarında ip adresine ban attıklarında modemi kapatıp açtığınızda ip adresi değiştiği için tekrar giriş yapabiliyordunuz.

STATİK İP ADRESİ NEDİR

Statik ip adresi nedir? Bunu hemen anlatalım diğer dinamik ip adresinin tam tersi statik durağan ip adıyla da bilinir, sabit ip adresi olarak da bilinmektedir.

İnternette abone olduğunuzda eğer statik ip adresi isterseniz küçük ücretler karşılığında size sabit ip adresi verirler ve ip adresiniz hiç değişmez hep aynı ip adresini kullanırsınız.

Adsl modemi yeniden başlatsanız da yine aynı ip adresini kullanmaya devam edersiniz. Bunun avantajı şudur; Genelde bu tür ip adreslerini fabrikalarda, iş yerlerinde güvenlik kamerası kullananlar ve web site kullananlar { hosting } kullananlar tercih etmektedir.

 

Çünkü ip adresinin sürekli sabit olarak kalması bu cihazlara sürekli ve devamlı bağlanacağı için erişimin kolay olması gerekmektedir. Diğeri gibi değişen ip adresi kullanıldığında elektrik gelip gitmesinde veya ip kiralama süresinin bitiminde ip adresi değişeceği için uzaktan erişim olmayacağı nedeniyle bu tür ip adresleri tercih edilmektedir.

Tavsiye Yazılar; Bilgisayar ip adresi nasıl öğrenilir

Tavsiye Yazılar; Web site ip adresi öğrenme  

Bu yazımızda sabit ip adresi ile değişen ip adresi arasında fark nedir veya diğer adıyla dinamik ip adresi ile statik ip adresi arasında farklar nedir bunu kolay, basit dille anlatmaya çalıştık bu konuyla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın