Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal media ağlarının seo için önemi

360 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda sosyal ağların seo için önemi hakkında bildiklerimizi size aktarmaya çalışacağız.

Sosyal ağlar, sosyal media denildiğinde akıllara ilk gelen Facebook, Twitter, Google+, Youtube, Linkedin başka olmak üzere Tumblr, Instagram olarak söyleyebiliriz. Bizim konumuzda bu sosyal ağları kullanarak sitenizi üst sıralara çıkarma konusunda tüyolar vermek olacaktır.

Daha önceki konularımızda backlink çalışmalarında kaliteli, otoriter sitelerden backlink Almayı sizlere anlatmıştık. Ama bir güç vardır ki bunu hiç yabana atmamak gerekir. Kullanıcıların sizinle site dışında da etkileşim yapması seo için önemlidir. Sadakat kullanıcıları hatta yeni kullanıcılar sizi sosyal ağlardan tanıyım sitenize bu ağlardan hit çekmek oldukça değerlidir.

Ayrıca markanızın değer kazanması sosyal ağları kullanarak büyümenizi hızlandıracak bir çalışma olacaktır. Bu nedenle kendinize sosyal ağlar üzerinden hayran sayfaları oluşturarak müşterileriniz ile sürekli etkileşim içinde olunuz.

FACEBOOK;

Bu alanda sosyal ağların en başında Facebook gelmektedir. Facebook üzerinde oluşturacağınız hayran sayfasında yeni kullanıcılar kazanacak, ürünlerinizin, markanızın tanıtımını yaparak sürekli etkileşim içinde olacaksınız.

Paylaşımlar altında kazandığınız müşteriler olumlu, olumsuz yorumlar yaparak size markanız hakkında yön verecektir. Ayrıca Facebook reklam vererek oluşturacağınız reklamları ulaşamadığınız yerlere kolaylıkla reklamlarınızla markanızı tanıtmak için kullanabilirsiniz. Bunun için sizlere yazdığımız facebook reklam konusu aşağıda link üzerinden okuyabilirsiniz.

Facebook sponsorlu reklam verme

Facebook reklam verme konusunda sayfa beğeni artırma, siteye ziyaretçi çekme hayran kitlesi oluşturduğunuzda artık web sitenize paylaşımlar üzerinden de hit çekebilirsiniz.

Bu nedenle sosyal medya seo etkisi için oldukça önemlidir bu ağlar. Bu nedenle ilk önce Facebook üzerinden kullanıcılarla etkileşim için ilk önce Facebook kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

TWİTTER

Bir önceki konumuzda facebook seo önemli hakkında bilgi vermeye çalışmıştık. Bu başlıkla twitter da seo çalışması ve önemi hakkında bilgilendirmeye yapmaya çalışacağız.

Facebook da olduğu gibi Twitter üzerinden de markanızı tanıtabilir, sitenizin markanızın tanıtımını yapabilirsiniz.

Markanızı Twitter üzerinden büyütmeyi düşünüyorsanız sizlere vereceğimiz tekniklerle marka değerini artırabilirsiniz. Bunun için ilk önce takipçi artırmanız gerekecektir. Bunun için markanıza, sektörünüze göre kullanıcıları takip etmek olacaktır. Bunun nedeni genelde Twitter da takip ettiğiniz kişilerde sizi takip etme olasılığı yüksek olduğu için sektörünüze uygun kullanıcı kitlesine hitap etmeniz olacaktır.

Sürekli içerik paylaşarak aktif olmanız gerekmektedir. Twitter hesabınızı güncel tutunuz. Bunun dışında twitter da herkese açık olan hesabınızda daha fazla kitleye ulaşmak için sponsorlu reklam verebilir ve hashtag etiketi kullanabilirsiniz.

Tavsiye Yazı; Twitter sponsorlu reklam verme

Yukarıda ayrıca konumuz reklam verme konusunu inceleyebilirsiniz. Hashtag etiketi çok kişiye ulaşmak için kullanılan bir anahtar çalışmasıdır. Paylaştığınız içeriklerde ilgili hashtag kullanımı konuyla alakalı kişilere ulaşacağı için sizi takip edenlerin, marka değerini artırmanın önemli etkenlerinden biridir.

TWİTTER HAHTAG KULLANIMI ÖRNEĞİ

Başlık; Wifi Şifresi Nasıl Öğrenilir?

Kullanılabilir Hashtag; #internet #adslmodem #wifi

Yukarıda örnek de olduğu gibi içerinize göre hashtag oluşturabilirsiniz. Böylece markanızın değerine değer katabileceğiniz bir Twitter seo çalışması yaparak ürünün tanıtımını gerçekleştirebilirsiniz.

GOOGLE+

Google kendi sosyal ağı olan Google+ birçok işletmeye kolaylık sağlamaktadır. Bunlar arasında en büyük avantaj Google işletme kaydı ile işletmelerin harita ve ulaşım bilgilerini kullanıcılara kolaylıkla sunmaktadır.

Kendinize bir Gmail hesabı açarak Google Plus Sayfası oluşturarak sitenizle alakalı anahtar kelimelerde kullanarak sayfanızın üst sıralarda olması için bir adım öne geçebilirsiniz.

Sayfanızda sitenizle alakalı sayfa adını kullandığınızda bu yararlı olacak bir anahtar kelimesi kullandığınızda yarar sağlayacaktır. Buna örnek verecek olursanız “Çilingircim Konya Çilingir Hizmetleri” şeklinde işletme ismi “Çilingircim” bu işletme Konya’da hizmet verdiği için anahtar kelime olarak “Konya Çilingir Hizmetleri” olarak kullanabilir veya buna benzer bir sayfa adı ile sektörünüzde öne çıkabilirsiniz.

Bu sayfa altında mutlaka güncellemeler yapılmalı ve sayfamızda kullanıcıların tepkileri, yorumları sayfanız için önemlidir.

LINKEDIN

Linkedin profesyonel bir iş ağı iş geliştirme amaçlı olarak geliştirilmiş bir sosyal ağdır. Bu sosyal ağda markasını tanıtmak sizin için oldukça yarayacak bir sosyal ağdır. Kendi sektörünüzde diğer markaları bulabilir ve kendi markanızı diğer aynı sektörde kullanıcılara tanıtabilirsiniz.

Linkedin üzerinde diğer markalar ile profesyonel ilişkiler kurabilir ve bilgi alışverişi bile yapabilirsiniz. Bu nedenle ürününüzü, markanızı tanıtmanın en iyi yollarından biride Linkedin sayfası oluşturarak profesyonellik konusunda bir adım daha rakiplerinize göre bir adım daha öne geçmiş olursunuz.

Linkedin henüz hashtag etiketleme kullanılmamaktadır. Diğer kullanıcılar sizinle irtibata geçmek, iletişim kurabilmek için davet göndereceklerdir sizde bu daveti kabul etmeniz gerekecektir. Bu nedenle sizinle bağlantı kuran kullanıcılar sayfanızda paylaştığınız gönderileri görebilecek sitenizi bu bağlantılar üzerinden ziyaret edecektir. Sosyal ağ seo’su bu nedenle oldukça önemlidir ve sosyalleşmek önemlidir.

YOUTUBE

Dünyaca ünlü popüler video paylaşım platformu olan Youtube de kaliteli içerikler üretir ve sitenize hit çekebileceğiniz son derece elverişli bir trafik kaynağıdır.

Markanız hakkında takipçilerinize etkili ve nitelikli videolar çekerek tanıtabilir sitenize hit çekebilirsiniz. Nitelikli, kaliteli bir içerik sayesinde marka değerini artırmanız bu süreci hızlandırmaktadır.

Video açıklamaları kısmında videonuz hakkında tanıtıcı ve etkili bir içerik oluşturarak yayınlandığınızda Google tarafından sevilmektedir. Youtube videoları etiketleri yani keywords oluşturarak aramalarda üst sıralarda olabilirsiniz.

Google aramalarda videoları da dahil ettiği için iyi bir anahtar kelime, etiket videoların ön planda olması için yeterli olacaktır. Hazırladığınız videolarınızı sosyal ağlarda Google+ , Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlarda paylaşarak markanızın bilinirliğini ve Youtube içinde verdiğiniz linklerle sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

ADWORD

Diğer bir kaynak ise sitenize ücretli reklam vererek sitenizin marka bilinirliğini artırmak olabilir. Markanızın yükselmesi için kullanıcıların aramalarda kullandığı anahtar kelimeler ile sitenize müşteri çekebilirsiniz.

Buna örnek verecek olursak müşterinin “bal” ihtiyacı var Google arama motoruna “Karakovan Bal” yazarak arattığında sizde bu anahtar kelimeye ücret ödemek suretiyle üst sıralarda reklam bölümünde görünecek ve sitenize ziyaret etmesi yüksek aynı zamanda müşteri potansiyeli olacağı için ürünü alma ihtimali de yüksek olacaktır.

Bu konumuzda sosyal ağların seo için önemi hakkında bilgi vermeye çalıştık bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın