Sponsorlu Bağlantılar

Hyper threading nasıl devre dışı bırakılır

476 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda hyper threading nedir ve nasıl devre dışı bırakılır, kapatılır konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Konumuza başlamadan önce hyper threading hakkında kısa bilgi vererek hemen konumuz olan hyper threading kapatma işleminin nasıl yapılacağına dair konumuza geçeceğiz.

HYPER THREADİNG NEDİR?

Intel’in tescillenmiş eşzamanlı iş parçacıkları uygulaması teknolojisidir. Bu teknoloji ile çekirdek sayısını sanal olarak ikiye katladığını söyleyebiliriz. Böylece işlemci kaynağını daha etkili olarak kullanmaktadır. Böylece genel performans olarak iyileştirmektedir.

Eski bir teknoloji olan hyper threading teknoloji kapatmak istiyorsanız bizde bu konuda nasıl yapılacağına dair bilgi vereceğiz.

HYPER THREADİNG ÖZELLİĞİ NASIL KAPATILIR

hyper threading yani INTEL HT teknolojisi devre dışı bırakarak çalışmak istediğinizde aşağıda adımları yerine getirerek çalışabilirsiniz.

Varsayılan olarak açık halde gelen hyper threading özelliğini bios üzerinden kapatabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızı yeniden başlatarak işletim sistemi açılmadan siyah ekranda ilen bios ayarına girerek bunu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Bios ayarına nasıl girilir?

Genel olarak bios ayarlarında Advanced > CPU Configuration > Hyper Threading ayarlarını takip ederek hyper threading kapatmak için işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu ana kart marka ve modeline göre bu ayarın yeri değişebilmektedir.

TAVSİYE VİDEO;

Yukarıda adımlarla intel hyper threading nasıl kapatılır konusunda destek vermeye çalıştık. Bu özellik oyunlarda farklı tepkiler vermektedir. Bu nedenle deneme yanılma sayesinde kullanabilirsiniz. Eğer intel hyper threading açmak istiyorsanız tekrar bios üzerinden ayarları yeniden yapılandırabilirsiniz.

Bu konumuzda intel hyper threading kapatma konusunda nasıl yapılmış, nasıl yapılır konusunda destek vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın