Sponsorlu Bağlantılar

Facebook “sponsorlu” reklam nasıl verilir?

3.967 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, daha önce siz takipçilere instagramda sponsorlu reklam verme konusunda detaylı resimli olsun, video anlatım ile nasıl reklam verileceğine dair bilgiler aktarmıştık. Bu konumuzda ise sizlerde sıklıkla gelen sorulardan biri olan ve Facebook sayfalarında “Sponsorlu” reklam, sponsorlu bağlantılar nasıl verilir? Bunu görsel media ürünleriyle detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

facebook sponsorlu reklam verme konusunda sizlere detaylı, resimli anlatım ile ücretlendirme, bu ücretlendirme nasıl ödenin, reklam verme için adım adım, reklam istatistikleri ve bir çok konuyu ilerleyen konu içinde sizlere soru cevap şeklinde anlatacağız.

Bildiğimiz gibi sosyal ağ devi Facebook’da milyonlarca kullanıcının olduğunu bilmekteyiz, bu gücü kullanmak için firmalar, işletmeler yada Facebook sayfasına sahip kullanıcılar, marka tanıtımı, ürün satışı yada kar amacı gütmeyen siteler tanıtımları için kullanmaktadır. Tabi Faceook’da bunu biraz ticarete döktüğü için yerel lokasyonlara, bulunduğu şehir yada tüm ülkeye’de tanıtımı yapmak için sizin belirleyeceğiniz ücretler dahilinde reklam yayını yapmaktadır.

Facebook reklam verme işlemini şimdi adım adım aşağıdaki resimli anlatım ve sonradan sizler için hazırlayacağımız video anlatım ile takip ederek nasıl reklam verilir? Bunu anlatmaya çalışacağız.

Facebook Sponsorlu reklam nasıl verilir?

Sponsor kelime anlamı ile kendini tanıtma amaçlı yada destekleme amaçlı spor, sanat, ürün tanıtımı, marka tanıtımı için etkinliklerde masrafları karşılama diyebiliriz.

Facebook sponsorlu reklam verme de kendinize ait bir sayfayı, ürün tanıtımı, marka tanıtımı, web sayfaya hit, ziyaretçi çekme, sayfa beğeni artırma amaçlı olarak ne tür reklam içeriği vereceksiniz bunu belirlemeniz gerekecektir.

sponsorlu bağlantı oluşturmak için Facebook sayfanızın sağ üst köşesinde Ayarlar > Reklam Oluştur menüsüne giriş yapacağız.

 

Reklam oluştur > Bu menüye girdiğiniz de karşınıza Reklam Yöneticisi menüsü açılacaktır. Bu menüde neler var şimdi bunu anlatmaya geçelim. Yada “https://www.facebook.com/ads/manage/powereditor/creation” adresi üzerinden tarayıcıya yapıştırarak gidebilirsiniz.

Bu alanda Facebook reklam verme amacınız ne, ne tür bir ihtiyaca sahipsiniz bunu belirlemek gerekecektir. Bir marka tanıtımı ( marka bilinirliği ) yada erişim bunları belirlemek gerekiyor. Sitenize trafik mi çekmek, sayfa beğenisi artırma, uygulama geliştiriciler için yükleme, video görüntülemeleri, potansiyel müşteriler bulma, yada mesajlar için facebook sponsorlu reklam oluşturma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bizim senaryomuza Facebook sayfamızda sitemize hit çekme, ziyaretçi çekme ile ilgili ve sayfa beğenisi artırma ile ile ilgili reklam vermeye adımları üzerinden devam edeceğimiz için buna göre ilerleyeceğiz.

facebook da reklam verme işlemini bu şekilde devam ettiriyoruz ve “Trafik” işlemi üzerinden devam ettireceğim. “Kampanya Adı” yazan yere siz başka bir isim verebilirsiniz. Diğer adım da “Devam” adımını seçerek ilerliyoruz.

sponsorlu reklam için reklam seti oluşturacağız, bunun için gördüğünüz bu pencerede Reklam seti adı pas geçebiliriz.

Trafik : Bu kısımda verdiğiniz reklam için trafiği artıracağınız web sitesi, uygulama, messenger kısmını seçeceğiz. Biz “İnternet Sitesi” kısmını seçeceğiz.

Teklif : Bu kısımda insanların hatırlamaları ve geri dönüşümü artırma amaçlı kullanıcılara tekliflerde bulunabilirsiniz. Örnek şu tarihler arasında tüm kitaplarımız %20 indirimlidir. Bir başlangıç ve bitiş tarihi oluşturabilirsiniz.

Hedef Kitle :  Facebook sponsorlu reklamda hedef kitle önemlidir. Siz bir Konya’da yerel bir işletme sahibisiniz sadece reklamları Konya merkez, Konya merkez ilçelerinde vermeyi düşünüyor veya emlak satışı için sadece belli bir lokasyon üzerinde satış yapmayı veya belirlediğiniz yaş aralığında, kullandığı dil tercihini erkek yada kadın ( cinsiyet ) bu tür reklamları hangi bölgelerde yayınlanmasını seçebilirsiniz.

Detaylı Hedefleme : kitle belirlemede yardımcı olacaktır. otomatik olarak seçebileceğiniz gibi, ayrıntılı olarak seçebilirsiniz.

Bu alanda verdiğiniz, yayınlanacak reklamlar hangi alanda, platformda gösterimin yapılacağını belirlemeniz için kullanılır.

 • Facebook
 1. Akışlar
 2. Hızlı Makaleler
 3. Yayın içi Videolar
 4. Sağ Sütün
 5. Önerilen Videolar
 • Instagram
 1. Akış
 2. Hikayeler
 • Audience Adwork
 • Messenger 

Reklamları hangi alanda verecekseniz bunları seçebilir veya Tümü seçerek tüm alanda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında Tüm Mobil Cihazlar ( sadece Android, sadece İOS ) cihazlarda için seçim yapabilirsiniz. Wi-Fi bağlantı kullanan mobil cihazlar seçeneğini de kullanabilirsiniz.

BÜTÇE ve PLAN ;

Her reklam için mutlaka bütçe önemlidir, düşük bütçeli reklam vermek konusunda ne kadar başarılı olduğunu bilmiyorum ama reklamının iyisi kötüsü olmaz o nedenle reklama ayıracağınız para her zaman size geri dönüşü olacaktır.

Facebook sponsorlu reklam için ayıracağınız para ne kadar olacak bunu belirleyiniz, örnek söylemek gerekirse eliniz de 500 TL reklam için ayırdığınız bir para var bu parayı reklam için harcamak istiyorsunuz o zaman ne yapmak gerekiyor? Bütçe olarak “Toplam Bütçe” kısmını seçeceksiniz fakat firmanız büyük ve reklama önem veriyorsunuz o zaman yeterince bütçeniz varsa “Günlük Bütçe” olarak belirleyebilirsiniz.

Toplam Bütçe seçtiğiniz de bu parayı ne kadar sürede harcayacaksınız bu belirlemek için reklam planlaması yapmanız gerekecektir. Tarih ve Saat olarak bütçeye ayırdığınız ücreti harcama tarihi belirleyebilirsiniz. Sağ panelde reklam süresi ve ücretin ne kadar kişiye gösterim yapacağını görebilirsiniz.

Bonus İpucu : Tarih ve Bütçe değiştirerek tahmini kişiye ulaşabilecek sayıyı görebilirsiniz.

Reklam Yayını Optimizasyonu 

Teklif Stratejisi 

Sizden ne zaman ücret alınacak : gösterim başımı yoksa sitenize ziyaret için bağlantıyı açtığında mı bunu kendiniz belirleyeceksiniz.

Reklam Planlaması : reklamı sürekli yayınla, reklamı bir plana göre yayınla seçenekleri mevcuttur. Belirlediğiniz gün için hangi saatler, günleri seçebilirsiniz. Kullanıcıların en çok hangi saatlerde internette gezdiğine göre ayırabilirsiniz. ( netten araştırma gerekebilir. )

Bu adımları kendi reklam formatına göre belirledikten sonra “Devam” diyerek reklam ile ilgili Gösterim Formatı seçeneğine geliyoruz.

Facebook’da reklam için en önemli şey, görselliktir doğru ve güzel görsel resimleri, videoları gösterim şekli için bu alandan belirlemeniz gerekiyor. Döngü, Tek Görsel, Tek Video, Slayt Gösteri, Koleksiyon olarak bu kısımdan seçmeniz gerekiyor. Ayrıca instagram reklamları için bu alanda görselleriniz için bir format seçmek gerekecektir.

Tam Ekran Bir Deneyimi Ekle seçmenizi tavsiye ederiz. Bir kullanıcı mobil cihazda reklamını görüntülediğinde nasıl göründüğünü belirleyeceğiniz formatı belirlemeniz için gerekli olacaktır.

Görseller :

Bu alanda reklam tanıtımı için görsel resimler, videolar yüklemenizi için bu alan üzerinden yapacaksınız. Görseller İçin Tavsiye Edilen Teknik Özellikler 1200×628 oran ise 1,91:1 şeklindedir.

Bağlantılar :

Facebook reklam için bağlantı adresi lik ( url ) bu alandan vereceğiz. Url adresini bu kısma yazdığınız da url buradan çekerek ön izlemesini bu alandan da yapabilirsiniz.

 

Metin yazan yere etkileyici ve kullanıcıları sitenize çeken ilginç başlıklar atabilirsiniz. Eylem Çağrısı altında butonları seçerek nasıl göründüğünü yan taraf da reklam önizleme panelinde beğenmediğiniz yerleri değiştirebilirsiniz. Bu alanları seçtiğiniz de eğer uygunsuz bir yer varda kırmızı tonda uyarı mesajı alarak düzeltme yapacağınız yerleri belirleyebilirsiniz.

Hazırladığınız reklamlar içeriğini kontrol ediniz ve son işlem olarak “Onayla” ile reklamın kontrolü için Facebook tarafından onaylanmasını bekleyiniz. Size bildiri olacak gelecektir. Yukarıda sizlere facebook reklam verme incelikleri hakkında bilgi verme çalıştık.

Facebook Reklam için Ödeme Araçları :

Feys olarak okunan Facebook’da verdiğiniz sponsorlu reklamları ödeme araçları ile ücretini ödeyebilirsiniz. Bu işlem için ilk önce bir ödeme yöntemi geçmeniz gerekiyor.

Ödeme yöntemi seçmek için panelin sol üst köşesinde “Ayarlar” kısmında Faturalandırma, Reklam Raporları, Sayfa Gönderileri göreceksiniz.

Faturalandırma alanından girdiğiniz de sağ üst köşede  “Ödeme Ayarları” giriyoruz. Bu alanda Ödeme yöntemini seçeneği belirleyeceğiniz panel gelecektir.

Kredi kartı, Banka Kartı bilgilerini girebilirsiniz veya Facebook Kuponu ekleyerek bir ödeme seçeneği belirleyiniz. Faturalandırma kısmında reklam borcunuzu ödeyebilir ve ödenmiş tutarları görebilirsiniz.

Facebook’a vermiş olduğunuz reklam istatistiklerini takip etmek için “Reklam Raporları” kısmından görebilirsiniz. Bunun dışında vermiş olduğunuz reklamları konunun ilk görselde olduğu gibi reklamları yönet kısmından girebilirsiniz.

Değerli ademocut.com takipçileri buraya kadar sizlere facebook reklam verme teknikleri , facebook sponsorlu reklam verme konularında elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalıştık konu anlatımında atladığımız yerler olabilir. Sizlerinde facebooka nasıl reklam verilir? konusunda sorularınız varsa “Yorumlar” kısmından veya Soru & Cevap sayfamızdan tarafımıza sorunlarınızı göndererek cevap vermeye çalışacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın