Sponsorlu Bağlantılar

Salt Okunur (Read Only) Nedir – Bir Dosyayı Salt Okunur Nasıl Yaparım

18.046 views
Sponsorlu Bağlantılar

Salt Okunur Bilgisayar kullanıcıları için Sık sık Karşılaşıan bir bilgisayar terimidir. Peki Nedir Bu salt Okunur ( Read Only )  , Salt Okunur Dosya türleri sadece Okunar bilir Özelliğine Sahiptir. Bu dosya türleri üzerinde bir değişiklik yada şöyle ifade etmek istersek bir şey yazamayız . Adı üzerinde Bu dosya sadece okunabilir özelliğine sahiptir.

Neden Bir dosya’ya Salt okunur yapılır, Eğer önemli bir dosya ise Bu dosya üzerinde bir değişikliğin yapılması halinde işleyen program zarar uğrarsa Bu dosya türleri Salt okunur olarak Değiştirişir.

Salt Okunur ( Read Only ) bu hata mesajlarında karşımıza çıkabilir. Peki Bunu Bir Örnekler Nasıl Açıklayabiliriz. Excel’de Bir Formul ile Tablo Hazırladınız Bu tabloda bir çok formul var

Bu Excel Tablosunundaki Herhangi bir Formul değişikliği ile bu tablo çalışamaz hale gelecektir. Ozaman Bu Excel Formulunu Salt Okunur hale getirerek Bu dosyayı Korunaklı Hale Getirebiliriz.

Şimdi Gelelim Bu Dosyayı Nasıl SAlt Okunur ( Read Only ) haline Getirebiliriz.

Salt Oknur ( Read Only ) yapacağımız Dosya üzerine Gelerek Özellikler Bölümüne Giriyoruz.

Öznitelikler Kısmındaki Salt Okunur Yazan Kısımdaki Kutucuğu işaretliyoruz.

Resimdeki Görüldüğü gibi SAlt Okunur Kutucuğunu işaretledikden sonra Bu Dosyamız SAlt Okunur olarak Yapılmış oluyoruz.

Bu Dosya Artık Salt okunur olarak çalışamakta Bu dosyayı açıp üzerine Kayıt yapıp Değişikilk yaptıkdan sonra Kayıt Ederseniz Dosya Farklı Kayıt Seneçeği ile Gelecektir.

Yani Bu dosya üzerinde değişiklik yerine Farklı bir doya olarak Kopyasını kayıt eder. Eğerki Dosya türü değiştirmek normal olarak yapmak isterseniz. Salt okunur kutucuğunu işareti kaldırmanız yeterlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın