Sponsorlu Bağlantılar

Sabit Disk Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

10.400 views
Sponsorlu Bağlantılar

Sabit Disk Nedir ?

Verilerin kalıcı olarak depolandığı hafıza birimine Sabit Disk Denir. Bilgisayar bileşenleri arasında en önemli donanım birimidir. Bu parçalar arıza verdiklerinde kendi değerlerinde çok kurtarma yada bakım maliyetleri de artabilir.

Sabit denilmekle beraber yeni teknolojiler taşınabilirlik birlikleriyle de gelişmektedirler. Sabit disketler üç farklı yapıda sabit diskler vardır.

Hdd ( Hard Disc Driver ) ;

Verileri bir eksen etrafında dönebilen manyetik disk üzerinde tutan yapıda sahiptirler. elektronik ve elektrik bileşenlerin yanında manyetik bir yapıya da sahiptirler. Veri kurtarma kabileyet en iyi sabit disk modeller olarak görülür.

SSD ( Solid State Driver ) ;

Verileri SDram ve flash hafıza yapılarında tutarlar. mekanik parçalar olmadığı için performansı daha iyi ve güç gereksimleri de ona göre düşüktür. veri kurtarma oldukça düşüktür ve sessiz çalışma yapısına sahiptirler.

HHD ( Hybrid Hard Driver ) ;

SSD ve HDD karışımı melez yapıya sahiptirler. Flash hafıza içeren bir tampon belleğe sahiptir. Mekanik sisteme göre hızlı olan flash yapıyı kullanarak disk erişim süresi kısalır

 

HDD Çeşitleri ;

Fiziksel olarak tüm hdd çeşitleri boyut ve görünümü olarak birbirlerine benzerler bunları ayırt etmek için güç ve soket yerinden fark edebilirsiniz.

PATA ( İDE ) ;

Parallel advanced Technology Attachment açılımıdır. Bu kelimeler ata,Ide,atapı olarakda geçmektedir. paralel olarak veri iletimini sahiptirler. Cdrom dvdrom ve hdd ler için ayndır. iletken Ribbon Kablo ile anakarta bağlanır.

 

Sata ( Serial Ata ) ;

Seri Olarak veri alışverişi yapan bir modeldir. bant genişliği ve kablo boyutları unun ve incedir.

SCSI ( Small Computer system Interface ) ;

Disklerin dönüş ve hızları ve performansları çok yüksektir. fiyatları da ona göre yüksek olduğu için ev ortamında pek kullanmaz. seri ve paralel çalışan tipleri vardır. 8-16 adet hdd yi birbirine bağlar.

yukarıda örnekler vererek sabitdisk nedir? bununla ilgili olarak sizlere bilgiler aktarmaya çalıştım, bu yüzden bu konuda sizlerinde bu konu yorum ve görüşlerinizi yorumlar kısmından yöneltebilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın