Sponsorlu Bağlantılar

Renk Uzayında RGB Nedir?

17 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda sizlere Photoshop’da renk uzaylarında RGB yani açılımı olan Red, Green, Blue hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

İngilizce olarak geçen bu kelime Türkçe karşılığı Kırmızı, Yeşil ve Mavi renk uzayına RGB adı verilmektedir. Bundan sonraki konumuzda renk uzayı nedir bununla ilgili olarak konumuz üzerinde sizlere anlatacağız.

Ana renkler üzerine renk eklemeleri yapıldığında ikinci renkleri elde edebilirsiniz. İkinci renk olarak elde edilebilecek renkler Macenta, Siyah Mavisi ve Sarı renk elde edilmektedir.

Bu üç ana renk birleşmesinden ise beyaz renk elde edildiğini de buradan belirtelim.

ANA RENKLER NELERDİR?

  • KIRMIZI
  • SARI
  • MAVİ

Doğada bulunan ana renklerdir. Ana renkler ve Ara Renkler olarak renk tonlarının karışımı ile oluşturulmaktadır.

BEYAZ RENK NASIL ELDE EDİLİR?

1670 yılında Isaac Newton tarafından keşfedilen ve üç ana rengin mavi, kırmızı, sarı renklerin karışımı ile oluşturulmaktadır.

Bu konumuzda Photopshop RGB nedir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Eğer photoshop da yeni bir dosya açtığınızda karşınıza renk uzayları seçeneği gelecektir.

Burada hazırladığınız proje baskıya gitmeyecek sadece ekranda çalışacaksanız cep telefonu veya bilgisayar monitöründe o zaman RGB olarak seçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın