Sponsorlu Bağlantılar

Rastgele Windows şifresi üretme

707 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda sizlere Windows rastgele şifre üretme konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Daha önceki konularımızda güçlü parola oluşturma konusunda detaylı bilgiler vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda Windows kullanıcı parolası belirleme konusunda sizlere bir yazımız olacaktır.

Biz konu başlığımda şifre dedik fakat asıl demek istediğimiz parola olarak söylemek gerekir, faka t bu yazımızda şifre ve parola olarak aynı kelimeyi telaffuz edeceğiz.

Bunun nedenini parola ile şifre arasındaki farklar yazı başlığımızda ayrıca inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızda Windows’un az bilinen bir özelliği olan rastgele parola üretme veya diğer adıyla rastgele şifre oluşturma konusunda sizlere sunulan gizli kodlardan oluşan bir özellik hakkında bilgi vereceğiz.

Windows kullanıcısı olarak bilgisayarın güvenliğini sağlamak ve kendiniz dışında başka yabancı gözlerden korumak, bilgisayarın karıştırılmasını istemiyorsanız bilgisayarınıza bir şifre belirlemek gerekmektedir. Bu nedenle şifre koyma oluşturmak gerekebilir bazen şifre oluşturmak için akıl tutukluğu yaşayabiliriz bu nedenle çoğu kullanıcı şifreyi otomatik şifre üretmek için kullanılan yazılımlar veya sistemin kendi içindeki araçlardan faydalanır.

WİNDOWS RANDOM PAROLA ÜRETME

Random kelimesinin Türkçe anlam karşılığı olan rastgele, tesadüfi şifre üretmek için dos komutundan yararlanacağız.

CMD.EXE komutunu arama yerine yazdıktan sonra gelen komut üzerinde farenin sağ tuşu ile açarak “yönetici olarak çalıştır” ile açınız.

Ardından açılacak dos komutuna “net user kullanıcıadı /random” komutunu yazarak enter tuşuna basınız. Yukarıda komutu “tırnak” işareti olmadan kullanın.

Kullanıcı adı Windows işletim sisteminde kullandığınız kullanıcı adı olarak yazacaksınız ve o kullanıcının şifresini değiştireceksiniz.

Dos komutunda kullandığınız bu işlem sonrası şifreyi mutlaka bir yere not alınız yoksa bu saatten sonra Windows şifresini kırmak için uğraşabilirsiniz.

Bu yazımızda bilgisayar kullanıcı şifresini rastgele parola üreterek değiştirme konusunda bilgilendirme yapmaya çalıştık. Bu konuyla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın