Sponsorlu Bağlantılar

png dosya boyutu küçültme

2.004 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda png uzantılı dosyaların boyutu nasıl küçültülür bununla alakalı olarak sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

png boyut küçültme işlemi öncesinde PNG dosyası hakkında bir ön bilgi vererek sonrasında boyut nasıl sıkıştırılır bunu anlatacağız.

PNG DOSYASI

Bir resmi dosyası olan Portable Network Graphic baş harfinin kısaltmasıdır. Gif dosyalarına alternatif olarak çıkan bu dosya uzantısı saydam resimleri desteklediği için site logo yapımında kullanılmaktadır. PNG dosyası 8 ve 24 bit desteklemektedir.

Ön plandaki resmin arka planını silerek saydam resim olarak kullanma imkanı sunmaktadır. Daha önceki konularımızda photoshop ile resim nasıl saydam yapılır? Bunu anlatmıştık.

Bizim bu konumuzda png dosyası nasıl sıkıştırılır dosya boyutunu ufaltma konusunda sizler için online siteler üzerinden nasıl yapılır bunu aşağıda vereceğimiz adımlarla yapabiliriz.

Png boyut küçültme nasıl yapılır

  • https://compressor.io/
  • https://tinypng.com/

Yukarıda iki farklı adres üzerinden png dosyasını küçültme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ben bunu ikinci adres üzerinden yapmaktayım sürükle bırak ile sayfa içine attığınız .png dosyasının boyutunu sıkıştırma işlemiyle tekrar download ederek bilgisayara indirerek kullanabilirsiniz.

Png boyutlandırma işlemini ayrıca paint ile de yapabilirsiniz. Böylelikle sıkıştırılmış, pres edilmiş png dosyalarını web siteye yükleyerek seo açısından da kazandırmış olacaksınız. Büyük boyutlu dosyalar sitede sıkıştırma ile kolaylıkla açılacaktır.

Png dosya boyutu küçültme konusunda bu işlemin nasıl yapılır tarafını sizlere anlatmaya çalıştık sizin de bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar veya soru & cevap sayfasını kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın