Sponsorlu Bağlantılar

php dosya izinleri wordpress

55 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda wp dosya izinleri hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Dosya izinleri nasıl olmalı konusunda aşağıda verdiğimiz listeye göz atınız ve dosya izinlerinin nasıl olacağına dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

DOSYA İZİNLERİ

Daha önceki konumuzda dosya izinleri nasıl hesaplanır dosya izinleri kullanıcı izinleri hakkında bilgi vermiştik. Bunu wordpress dosya izinleri konusunda okuyabilirsiniz.

Bu konumuzda yüzeysel olarak wordpress eğitimleri serimizde konumuzda geçtiği için tekrar bu yazıyı yazdık.

Dosya izinleri diğer adıyla CHMOD değeri olarak bilinmektedir. Dosyaların erişim izinlerini sağlayan LİNUX komutu olarak söyleyebiliriz.

Güvenlik açısından oldukça önemli olan wp dosya izinleri eğer paylaşımlı bir sunucu kullanıyorsanız sunucunuzun shell erişimi veriyorsa izinleriniz yetersiz olduğunda sitenize virüsün bulaşması oldukça kolaydır.

Dosya izinleri okuma / yazma / değişiklik olarak 7,7, 7 olarak verildiğinde herkese açık olduğu için siteniz kolaylıkla hacklenebilir.

Bunun için dosya izinlerini gerekmediği sürece 777 olarak ayarlamayın. Şimdi aşağıda vereceğimiz dosya izinleri ne olmalıdır? Bunu sizlere vereceğiz.

DOSYA İZİNLERİ NASIL DEĞİŞİR

Yukarıda tavsiye yazımızı okuyarak dosya izinleri nasıl değişir inceleyerek nasıl değişebileceğini öğrenmiş olacaksınız.

WP DOSYA İZİNLERİ

ANA DİZİN ( ROOT ) = 755

WP-İNCLUDES/ = 755

WP-ADİN = 755

WP-ADMİN/JS = 755

WP-CONTENT = 755

WP-CONTENT-THEMES/ = 755

WP-CONTENT/THEMES/ = 755

WP-ADMİN/İNDEX.PHP = 644

WP-CONFİG.PHP = 644

Yukarıda dosya izinlerini bu şekilde olduğundan emin olunuz. Bazı özel yüklemelerde dosya izni 777 yani tam yetki verilmesi gerekmektedir. Yükleme yaptıktan sonra dosya iznini tekrar eski haline geri alınız.

Bunun dışında ayrıca woprdpress eklentileri bazı dosya ayarlarını değiştirmektedir. Bunları ara ara dosya izinlerini kontrol etmeyi unutmayın.

WordPress dosya izinleri nasıl değişir

Yukarıda konumuzda wp dosya izinleri, wp chmod değerleri nedir, ne olmalıdır konusunda bilgi vermeye çalıştık. Bu konuyla sizinde ekleyeceğiniz özet bilgileri sayfamızın altında yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın