Sponsorlu Bağlantılar

wordpress dosya yazma izinleri nasıl değişir

14.862 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda wordpress dosya izinleri nasıl olmalı ve bununla alakalı olarak chmod izinleri konusunda siz takipçilerimize ve bu konuda araştırma yaparak sayfamızı ziyaret eden kullanıcılar için bilgi vermeye çalışacağız.

Web site dosyalarının izinleri çok önemlidir, bazı dosyalar güvenlik nedeniyle korunduğu gibi, bazı dosyalarda yazma ve düzenleme izinleri verilebilmektedir. Dosya yazma ve düzenleme izinleri değiştirme konusunda yeni başlayan kullanıcılar için wordpress yazma izni verme konusunda nasıl değişir bunu yazımızda okuyacaksınız.

Bu izinler sayılarla ifade edildiği için ilk önce bu sayfa izinleri neler ilk önce buna bakalım ve yazma, düzenleme izinleri değiştirme konusunda anlatımıza geçelim.

public_html – 755

Wp-includes – 755

Wp-admin – 755

Wp-admin/js – 755

Wp-content – 755

Wp-content/themes – 755

Wp-content/plugins – 755

Wp-admin/index.php – 644

htaccess – 644

wp-config.php – 644

Yukarıda wordpress dosya izinleridir. Burada rakamlarında her birinin kendine ait izinler için anlamları vardır.

4 sayısı sadece okuma iznini ifade etmektedir.

2 sayısı sadece yazmayı ifade etmektedir.

1 sayısı çalıştırmayı ifade etmektedir.

0 ise hiçbir iznin olmadığını ifade etmektedir.

Birde bu izinlerin kimlere verileceğini ifade eden guruplar vardır. Bu gruplar da üç farklı izinleri ifade etmektedir.

Dosya sahibi  { Owner }

Dosyanın bulunduğu gruplar

Diğer Tüm kullanıcılar

Yukarıda wp-themes dosyasının 755 olduğunu gördük şimdi bu izinlerin nasıl doğduğunu anlatmaya çalışacağız.

Dosya Sahibi Grubu = Okuma izni {4} + yazma izni {2}+çalıştırma izni {1} = 7

Dosyanın bulunduğu grup = Okuma izni {4} + çalıştırma izni {1} = 5

Diğer tüm kullanıcılar = Okuma izni {4} + çalıştırma izni {1} = 5

Yani bu verdiğimiz dosyaya yazma izni verme 755 izni ortaya çıkmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz üç grup için ayrı ayrı izinler verdik tüm izinleri kapsadığında kendimize dosya sahibine 7 izni çıkmakta diğer gruplar için okuma ve çalıştırma izni doğduğu için 5 oluşmaktadır.

Buraya kadar wordpress file permissions yani dosya izinlerinden bahsettik şimdi wordpress chmod ayarları nasıl değişir bunu anlatacağız.

WP DOSYA İZNİ NASIL DEĞİŞİR

Okuma, yazma ve çalıştırma izni vermek bu izinleri değiştirmek için nereden ve nasıl değişir bunu anlatacağız. ftp sunucuya bağlanarak klasör ve dosya izinlerini değiştirebiliriz. Bunun için FileZilla veya Cpanel üzeriden dosya izinlerini değiştirmek için sitenin kök dosyalarının olduğu alana bağlanmak gerekmektedir.

Dosyaların olduğu kök dosya yani public_hml dosyasının olduğu kısma giriyoruz ve izinleri değiştireceğimiz dosyanın üzerine geliyor ve farenin sağ tuşu ile “dosya izinleri” kısmına giriyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sahip izinleri, Grup izinleri, Genel izinler olarak belirtilmiştir. Burada hesaplama yaptığımız gibi 644 izni çıkmaktadır.

Konuyu tekrarlarsak Okuma izni = 4 , Yazma izni = 2 ,  Çalıştırma izni = 1 olarak dediğimizde sahip izni okuma ve yazma izni verdiğimiz için toplamı 6 dir.

Grup izni için sadece okuma izni verdiğimiz için 4 ve Genel izinler için okuma 4 olduğu için 644 izni verdiğimizde dosya izni bu şekildedir. Bu izin ayarları değiştirdiğiniz de çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer izinleri genel izinler de toplamı 7 olursa veya 6 olursa sitenizin hackleme durumu söz konusu ortaya çıkar burada sadece okuma izni vermeniz gerekir yani 4 olarak ayarlayın.

Bu konumuzda ftp de dosya izni değiştirme, wp dosya izni değiştirme konusunda siz takipçilere bilgi vermeye çalıştık. Bununla alakalı olarak sorularınız için sayfamız altında yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın